reklama
 
 

Santorum už v průzkumech vede, boduje u konzervativců

14. 2. 2012 14:54
V celonárodním průzkumu porazil favorita Mitta Romneyho o dvě procenta

Washington - Bývalý senátor Rick Santorum nabírá po nečekaném úspěchu z minulého týdne druhý dech. Podle nejnovějšího průzkumu preferencí se totiž dotáhl na dosavadního favorita republikánských primárek Mitta Romneyho.

Podle posledního celonárodního průzkumu veřejného mínění provedeného společností Pew Research Center donedávna odepisovaný Santorum v preferencích nad Romneym dokonce o dvě procenta vede.

V Bílém domě by ho rádo vidělo 30 procent republikánských voličů, zatímco Romneyho podporuje jen 28 procent dotázaných.

Další společnost pro výzkum veřejného mínění Gallup přiřkla Santorumovi 32 %, Romneymu 30 % a na třetím místě uvedla se ziskem 16 % preferenčních hlasů Newta Gingriche.

Černý kůň klání překvapil už v prvních primárkách v Iowě, kde o pár hlasů vyhrál (byť oficiálně skončil souboj s Romneym remízou). Posléze dokonce dosáhl hattricku, když překvapivě vyhrál nejen symbolické primárky v Missouri, ale i volební shromáždění v Minnesotě a Coloradu.

Poslední primárky v Maine už ale zase - i když těsně - vyhrál Mitt Romney.

Podle analytiků nicméně Santorum dokázal na svou stranu získat nejkonzervativnější republikány, tedy především bělošské evangelíky a sympatizanty pravicově-konzervativního hnutí Tea Party, kteří se obávají Romneyho liberálnějšího postoje.

Arizona? Ta je Romneyho

Příští primárky se konají 28. února v Romneyho rodném Michiganu a v Arizoně.

V Michiganu vede o celých 15 procent (38 % ku 23 %) Santorum, kterému podle všeho pomohla i poslední roztržka mezi republikány a demokraty týkající se antikoncepce, potratů a práv gayů. Ve stejný den jako v Michiganu se bude volit také v Arizoně. Tam by měl ale Romney hladce zvítězit.

Bývalý massachusettský guvernér Romney zatím vyhrál primárky v New Hampshire, na Floridě a v Nevadě. Santorum má na kontě úspěch na volebních shromážděních v Iowě, Missouri, Minnesotě a Coloradu.

V Jižní Karolíně pak zvítězil Gingrich. Poslední účastník republikánského souboje, kongresman Ron Paul, na úspěch stále čeká.
Uchazeči o republikánskou nominaci na prezidenta USA pro její získání potřebují podporu 1144 volitelů z jednotlivých států. Vedoucí Romney jich zatím získal 127, druhý Gingrich 38, Santorum 37 a Paul 27.

Vítěz republikánských primárek vyzve 6. listopadu současného pána Bílého domu Baracka Obamu.

autoři: Reuters, Petr Jemelka | 14. 2. 2012 14:54

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama