Sankce pro budoucí Řecka budou přísnější, shodla se EU

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
29. 10. 2010 6:52
Summit neschválil návrh Angely Merkelové na politické sankce pro rozpočtové hříšníky
S návrhem prý přišel prezident Herman Van Rompuy
S návrhem prý přišel prezident Herman Van Rompuy | Foto: Reuters

Brusel - Až pozdě v noci, zato s ne zcela jednoznačnými výsledky skončil první den jednání lídrů Evropské unie na summitu v Bruselu.

Politici se shodli, že musí být posílena rozpočtová pravidla i sankce za jejich porušení, aby se neopakovaly krize, jako byla ta řecká. Není však úplně jasné, zda vůbec a jaké změny by měly nastat v Lisabonské smlouvě, schválené teprve před rokem.

Na úpravách smlouvy trvá především německá kancléřka Angela Merkelová, která měla velké problémy prosadit doma pomoc Řecku. Požadovala dokonce před summitem, aby zemím, které rozpočtová pravidla poruší, byla pozastavena hlasovací práva v Evropské radě.

Neúspěch Merkelové

Tento návrh neprošel, politici se byli schopni shodnout pouze na omezených ekonomických sankcích a případné možnosti drobných, technických úprav Lisabonské smlouvy, které by nemusely vyžadovat složité schvalování v referendech.

Drobná změna smlouvy by měla spočívat ve vytvoření záchranného mechanismu, který by nahradil záchranný fond eurozóny, do nějž země platící evropskou jednotnou měnovou přispěly téměř 11 biliony korun, ale jeho platnost je omezená do roku 2013. Lídři států souhlasili s tím, že takové řešení je nutné, aby byla nadále zachována stabilita eura.

Zda se kvůli tomu bude měnit Lisabonská smlouva, není ještě jisté. Prezident unie Herman Van Rompuy má zatím za úkol připravit do prosince po konzultacích s vládami členských zemí návrh změn. Český premiér Petr Nečas připouští, že k žádným změnám smlouvy nakonec nedojde.

Přísnější tresty za porušení rozpočtových pravidel

Větší shoda panuje na silnějších trestech pro hříšníky, kteří se nebudou držet rozpočtových pravidel.

Země, které platí evropskou jednotnou měnou, by nově neměly být pokutovány jen za překročení tříprocentní hranice u rozpočtového deficitu. Sankce ve výši 0,2 procenta HDP bude hrozit i zemím, jejichž celkové zadlužení přesahuje 60 procent HDP a jejichž vlády jej vůbec nesnižují a nebo jen velmi pomalu.

Dohoda do jisté míry posiluje pravomoci Evropské komise, která může za určitých podmínek státy za porušení pravidel pokutovat. Její rozhodnutí sice mohou státy zvrátit, ale dosud tento postup fungoval opačně a komise mohla konat jen se souhlasem ministrů financí EU.

Summit dnes skončí druhým jednacím dnem. Politici budou diskutovat o boji s klimatickými změnami, přípravách na jednání G20 či o tom, zda a jak by se měly započítávat do klíčových sledovaných statistik náklady spojené s penzijními reformami.

 

Právě se děje

Další zprávy