Šampionát ještě nekončí, Afrika už slaví. Yes, we can!

Martin Novák Martin Novák
1. 7. 2010 22:45
Podle prvních ohlasů zvládli pořadatelství Jihoafričané lépe, než se čekalo. Kriminalita není tak zlá
Nigerijci v rybářské vesnici sledují zápas svého národního týmu.
Nigerijci v rybářské vesnici sledují zápas svého národního týmu. | Foto: Reuters

Praha - Na fotbalovém Mistrovství světa v Jihoafrické republice bude k vidění ještě osm zápasů, současná dvoudenní pauza mezi osmifinále a čtvrtfinále ale dává prostor k prvnímu bilancování.

Nesplnily se černé předpovědi, že kriminalita šampionát výrazně poškodí. Obavy z toho, že zahraniční fanoušci budou přepadeni a okradeni, sotva vystrčí nos na ulici, zjevně byly přehnané.

Komentátor České televize Jaromír Bosák údajně prorokoval, že mistrovství se ani nedohraje a z obav přes násilím do země, proslulé vysokým počtem vražd na počet obyvatel, mnoho příznivců raději nepřicestovalo.

Přestože k několika incidentům došlo, všichni návštěvníci se shodují, že jsou realitou příjemně překvapeni. Cítí se bezpečně a spolu s místními si šampionát užívají.

Žádné další vážnější problémy nejsou a zdá se, že Afrika vyjde jako pořadatel gigantické akce se ctí.

Bývalá fotbalová hvězda Arsenalu Londýn a reprezentant Toga Emmanuel Adebayor působí na šampionátu jako komentátor britské televize BBC.

Foto: Reuters

Podle něj akce běží překvapivě dobře a možná se stane tím, co se od ní čekalo. Inspirací a nadějí pro celý kontinent, že Afrika může být úspěšná a mít před sebou lepší budoucnost.

"Afrika ukazuje světu jInou tvář, než na kterou je zvyklý. Vím, že mistrovství provázely velké pochybnosti. Jestli vůbec je v Africe něco takového uskutečnitelné. Ukazuje se, že ano. Mnoho lidí mělo hrůzu z kriminality. Jsem moc rád, že to není tak zlé, jak se někteří báli," uvedl slavný fotbalista.

Agentura Reuters si povšimla toho, že fotbalový svátek pomohl sblížit bílé a černé Jihoafričany, jejichž vztahy jsou stále zatíženy dědictvím apartheidu (Přestože někteří černí obyvatelé JAR reptají, že peníze se mohly místo do fotbalu dát do užitečnějších věcí).

Zatímco bělochy dříve zajímalo jen ragby a kriket, fotbal byl v JAR považován za černošský sport. Nyní i bílí přijali jihoafrický tým za svůj.

"Bílí Jihoafričané se cítí být o něco více součástí Afriky. Starší generace to tak necítily, ale já jsem hrdá na to, že jsme dokázali uspořádat Mistrovství světa a skutečně se cítím jako Afričanka," řekla zpravodaji agentury dvacetiletá Cheneal Puljevicová z Kapského města.

Ghana zatím vítězně postupuje.
Ghana zatím vítězně postupuje. | Foto: Reuters

Navíc mnozí stejně jako jiní Afričané drží palce Ghaně. Jedinému africkému týmu, který ze šesti celků postoupil ze základní skupiny a v pátek se střetne s Uruguají o postup do semifinále.

Jihoafrická republika zřejmě bude na pořádání mistrovství tratit. Do infrastruktury a stadiónů dala 40 miliard randů (přes 106 miliard korun), bezprostředně sE jí podle propočtů nevrátí více než 13 miliard.

Z dlouhodobého hlediska ale může získat. Tím, že dokázala uspořádat v pořádku takovou akci, se i pro investory zbavila nálepky rizikové země s nezvládnutelnou kriminalitou.

"Velkým vítězstvím pro Jihoafrickou republiku je její nové image země, která je schopným organizátorem s moderní infrastrukturou a patřičným sebevědomím," soudí ekonomickÁ analytička Joanne Bushellová.

A může mít fotbal vliv na politiku a ekonomiku i jinde v Africe? Podle některých komentátorů není tak úplně náhoda, že jako jediný z afrických týmů uspěla Ghana.

Fotbalisté jsou pro africké školáky vzory. Miliony mladých Afričanů sní o kariéře profesionálního hráče v Evropě.
Fotbalisté jsou pro africké školáky vzory. Miliony mladých Afričanů sní o kariéře profesionálního hráče v Evropě. | Foto: Roman Gazdík

Na africké poměry je to totiž poměrně demokratická země, která má za sebou několik prezidentských a parlamentních voleb, hospodářsky roste a v žebříčku Transparency International týkajícího se míry korupce je na 69. místě na světě.

Patří k nejlépe hodnoceným v Africe, za ní jsou například Řecko, Rumunsko, Srbsko. Česká republika je jen o sedmnáct příček výše.

Ředitel Světové fotbalové federace (FIFA) pro rozvoj sportu v ekonomicky méně vyspělých zemích Thierry Regenass přitom soudí, že africkému fotbalu chybí k úspěchu lepší organizace a systém. Předpokladem je ale lepší a funkční politický systém.

Africkým mottem po šampionátu by se tak mohla stát parafráze Obamova výroku, kterou zopakoval moderátor populární ghanské rozhlasové stanice po osmifinálové výhře Ghany nad USA 2:1. "Yes, we can!"

 

Právě se děje

Další zprávy