Sami si nedojdou ani na toaletu, na pokoji musí bydlet ve dvou. Sportovce z KLDR hlídají informátoři

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
15. 2. 2018 6:27
KLDR vyslala na olympiádu do Pchjongčchangu 550člennou delegaci. Oficiálně si nesměli přivézt vlastní bezpečnostní složky, podle některých jsou ale v "týmu" i důstojníci zpravodajských služeb.
Tým severokorejských roztleskávaček během návštěvy pláže ve chvíli volna.
Tým severokorejských roztleskávaček během návštěvy pláže ve chvíli volna. | Foto: Reuters

Pchjongčchang - Na olympiádě je jich 22. Ještě do konce příštího týdne budou soutěžit v krasobruslení, rychlobruslení, alpském lyžování, běhu na lyžích a v ženském ledním hokeji. Hřiště nebo sjezdovka ale budou i nadále jediná místa, na kterých se budou severokorejští sportovci pohybovat sami a svobodně.

Všichni jsou na každém kroku pečlivě hlídáni, píše jihokorejský list Korea Times.

Bez informátorů nebo "dohlížitelů" si sportovci nedojdou ani na toaletu. Potvrzuje to bývalý policista z KLDR, který mluvil s americkou stanicí CNN pod podmínkou anonymity, protože jeho rodina je stále na severu.

Severokorejci obývají tři poschodí v jednom z domů v olympijské vesnici. Žádný z nich nesmí bydlet sám, pod dohledem jsou 24 hodin denně. Čelí tak podobné situaci jako doma v Severní Koreji, kde režim povzbuzuje lidi, aby i mezi přáteli a rodinnými příslušníky stále hledali podezřelé chování, které by mohli nahlásit.

"Nejen čelní představitelé delegace, ale i obyčejní účastníci budou potrestáni, když nenahlásí podezřelé signály případného zběha," vysvětluje bývalý policista.

A souhlasí s ním i bývalá severokorejská roztleskávačka Han Seo-hee, která ze země uprchla v roce 2006. "Severokorejská delegace vyslaná do zahraničí se vždy skládá ze tří skupin: z členů strany, bezpečnostních jednotek a členů správních orgánů," prozradila. I podle ní jsou všichni členové delegace připraveni hlásit cokoliv podezřelého. Ze strachu, že by je jinak stihl trest.

Zběh by byl komplikace

KLDR vyslala na olympiádu do Pchjongčchangu 550člennou delegaci. Oficiálně si Severokorejci nesměli přivézt vlastní bezpečnostní složky, a tak na tým dohlíží jihokorejské jednotky, které delegaci z KLDR doprovází na každém kroku.

Podle bývalého policisty je ale jasné, že mezi umělci a úředníky jsou i důstojníci zpravodajských služeb. Kdyby někdo zběhl, znamenalo by to pro KLDR mezinárodní ostudu a pro Jižní Koreu nepříjemnou diplomatickou situaci. Soul severokorejské uprchlíky za normálních okolností přijímá. Jenže tentokrát zástupce KLDR na své půdě hostí, a navíc za ně platí veškeré náklady.

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení vyčlenilo kvůli účasti Severokorejců na zimních olympijských hrách 2,86 miliardy wonů (54 milionů korun) na pokrytí nákladů. Soul zaplatí výdaje za ubytování a stravování pro více než dvousetčlenné družstvo roztleskávaček, umělecký sbor, družstvo pro předvádění taekwonda, novináře a další personál z KLDR, který na olympiádu přijel.

Výdaje za účast 22 severokorejských sportovců na hrách pak zaplatí Mezinárodní olympijský výbor.

Přesto je pro Severokorejce a Jihokorejce na olympiádě takřka nemožné přijít do bližšího kontaktu. Výjimka snad platí pouze pro hokejistky, které tvoří společný tým. "Dcera mi říkala, že asi bude plakat, až hry skončí, protože neexistuje způsob, jak zůstat se svými spoluhráčkami ze severu v kontaktu, až odjedou," prozradila agentuře AP matka jedné z hráček.

Bojí se o rodiny v KLDR

Podle bývalé roztleskávačky Han Seo-hee je nepravděpodobné, že by se někdo ze Severokorejců pokusil o útěk. "Mají doma rodiny a vědí, že pokud utečou, budou jejich rodiny vystrašené a hlavně potrestané," myslí si.

Sportovci i ostatní členové delegace navíc procházejí ještě před cestou intenzivním tréninkem. Na olympiádě se tak do televizních kamer jen diplomaticky a trpělivě usmívají.

Han vzpomíná, že ji samotnou před cestou s týmem roztleskávaček učili, aby s nikým nemluvila, novináře ignorovala a vyhýbala se i jen očnímu kontaktu. "Byly jsme poučené, že jsme do Jižní Koreje vyslány nejen proto, abychom povzbuzovaly, ale také abychom vychvalovaly našeho vůdce," říká.

Celá severokorejská skupina bude podle ní po návratu z letošní olympiády podrobena dalším výslechům.

Za posledních 20 let uprchlo z KLDR podle Korea Times zhruba 30 tisíc lidí.

VIDEO: Kimova sestra viděla na olympiádě koncert a porážku hokejistek společného korejského týmu

Sestra diktátora Kim Čong-una viděla na olymiádě porážku hokejistek společného týmu obou Korejí. S jihokorejským prezidentem navštívila koncert. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy