Soudce proto při jeho vystoupení uzavřel soudní síň pro veřejnost.
Soud se Saddámem a sedmi jeho spoluobžalovanými byl v závěru dnešního slyšení odročen na 5. dubna.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
Před soudem dnes ještě před Saddámem vypovídal i jeho nevlastní bratr Barzán Ibráhím Tikrítí, který svou vinu popřel.
Saddám označil soud za komedii
Saddám hned na počátku označil soud za komedii zosnovanou proti němu a jeho druhům. Na výzvu, aby se identifikoval, odpověděl, že je prezident Iráku a velitel ozbrojených sil.
Soudce se pokoušel přimět ho, aby nevyužíval stání k politickému projevu, avšak Saddám dál četl z předem připravené řeči. Vyzýval Iráčany, aby nebojovali proti sobě navzájem, zastavili krvavé sektářské násilí a místo toho bojovali proti americké invazi.
Soudce Raúf Abdar Rahmán pak nařídil uzavřené řízení a vykázal novináře z lavic. Zástupci tisku se mohli vrátit do soudní síně až po necelých dvou hodinách.
Saddám seděl sám na lavici obžalovaných, odmítl odpovídat na otázky obžaloby a požadoval, aby mohl vidět kopii své výpovědi poskytnuté vyšetřovatelům před začátkem procesu.
"Jsem hlava státu," tvrdil pečlivě učesaný Saddám, který se dostavil v tmavém obleku a bílé košili. "Byl jste hlavou státu, teď jste souzen," řekl mu Rahmán.
Saddámův bratr vinu popřel
Před Saddámem dnes u soudu víc než tři hodiny vypovídal Saddámův nevlastní bratr Barzán. Popřel jakoukoli vinu na smrti lidí z Dudžailu. Řekl, že na dokumentech, které byly u soudu předloženy jako důkazy proti němu, byl jeho podvržený podpis.
"Já jsem nikoho nezatknul, záležitost vzala do rukou bezpečnost. V Dudžailu jsem byl v den atentátu a den po něm. Nikdy později jsem tam nevkročil. První den jsem byl v sídle tehdejší vládní strany Baas a pustil jsem na svobodu osoby, které zatkla bezpečnost," řekl Barzán, který byl v době útoku a krátce po něm velitelem zpravodajské služby Muchábarát. Vyšetřováním případu Dudžail prý byla pověřena všeobecná bezpečnostní služba.
V neděli a pondělí vypovídali ostatní obžalovaní. I když někteří z nich přiznali účast na procesech, považovali to za správné jednání z hlediska minulých iráckých zákonů. Poukazovali na to, že se obžalovaní přiznali, že jednali na příkazy Íránu, s nímž Irák v 80. letech bojoval.
Právní experti předem očekávali, že po dnešním jednání bude soud na několik týdnů odročen. Budou-li prokázány zločiny proti lidskosti, hrozí obžalovaným tresty smrti, které musejí být vykonány do 30 dní od ukončení odvolacího řízení.