Saddám bude možná přinucen jít k soudu

6. 2. 2006 15:25
Bagdád – Bývalý irácký prezident Saddám Husajn bude možná přinucen zúčastnit se dalšího stání v procesu, v němž je spolu s dalšími sedmi osobami obžalován ze zločinů proti lidskosti.
Foto: Reuters

Sdělil to dnes prokurátor Džaafar Musáví. Potvrdil, že obhájci nedostali povolení navštívit obžalované ve vězení.

Podle prokurátora přišli o právo hovořit s mandanty, protože při jednom z minulých stání soudní síň dobrovolně opustili.

Šéf obhajoby Chalíl Dulajmí v neděli řekl, že soudcům jde výhradně o co nejrychlejší odsouzení Saddáma.

Foto: Reuters

Na desáté stání nikdo nepřišel

Jedenácté stání se má konat příští pondělí. Saddám a několik dalších obžalovaných se devátého stání nezúčastnilo, při desátém nebyl přítomen ani jeden. Saddám ze soudní síně odešel při devátém stání po konfliktu s novým předsedou soudu Raúfem Abdar Rahmánem.

Rahmán nedovolil nikomu z obžalovaných urážky a kritiku soudu a trval na tom, že výpovědi se musejí týkat výhradně projednávané kauzy. Na protest proti vykázání některých obžalovaných ze soudní síně odešli i obhájci.

Osm obžalovaných je souzeno za podíl na vraždách 148 šíitů z Dudžailu. Bývalá vláda zasáhla proti celému městu po nezdařeném atentátu na Saddáma v roce 1982.

Zákony umožňují donutit k účasti na jednání

Musáví řekl, že budou-li obžalovaní pokračovat v bojkotu, učiní soud "patřičné kroky". Na dotaz, zda to znamená, že Saddám může být k účasti na jednání donucen, odpověděl: "Ano, to irácký zákon umožňuje."

K setkání obhájců s mandanty řekl: "Obhájci soudní síň opustili. Jestliže chtějí hovořit s klienty, proč tedy odešli od soudu?"

Členové obhajoby žádají odstoupení Rahmána. Tento kurdský soudce podle nich není nezaujatý, protože byl za minulé vlády sám vězněn a patřil k tehdejší opoziční kurdské straně. Pochází z vesnice Halabdža, v níž při chemickém útoku v roce 1988 zahynulo 5000 lidí.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Kubová postoupila na plaveckém ME do semifinále znakařské padesátky

Simona Kubová postoupila na mistrovství Evropy v Budapešti do večerního semifinále znakařské padesátky. Devětadvacetiletá olympionička obsadila v dopoledních rozplavbách časem 28,30 sekundy dvanácté místo.

Těsně za postupem do semifinále zůstali na motýlkářské dvoustovce Ondřej Gemov a Adam Hlobeň. Gemov obsadil časem 1:58,19 devatenácté místo a je prvním náhradníkem, Hlobeň skončil na 21. místě (1:58,57).

Třetí český motýlkář Sebastian Luňák byl na dvoustovce devětadvacátý. Jan Micka obsadil v rozplavbě na 1500 metrů volný způsob výkonem 15:28,10 minuty 14. místo a na finálovou osmičku nestačil. Kristýna Horská skončila na prsařské stovce čtyřicátá.

Další zprávy