Saddámovi muži plánují útok na Bagdád

Martin Novák Martin Novák
7. 11. 2006 11:57
Bagdád - Ozbrojenci bývalé irácké vládnoucí strany Baas pohrozili, že zaútočí na vládní a diplomatické cíle v Bagdádu, pokud bude Saddám popraven.
Příznivec Saddáma Husajna protestuje proti verdiktu bagdádského tribunálu v Tikrítu. Městě,kde se Saddám v roce 1937 narodil.
Příznivec Saddáma Husajna protestuje proti verdiktu bagdádského tribunálu v Tikrítu. Městě,kde se Saddám v roce 1937 narodil. | Foto: Reuters

Baasisté uvedli, že se zaměří na diplomatické mise a takzvanou zelenou zónu v centru města, kde pod přísnou ostrahou sídlí irácká ministerstva i velvyslanectví USA a Velké Británie.

Nepřítelem je i Írán

"Použijeme všech dostupných prostředků ke zničení ambasád a sídel vyzvědačských a zrádcovských organizací," stojí v dokumentu.

Členové strany na internetu pohrozili útoky také Íránu. Považují ho za nepřítele, protože sympatizuje s iráckými šíity.  

Strana Baas vládla v Iráku v letech 1968 až 2003, byla základním stavebním kamenem Saddámova režimu. Po invazi ji americká okupační správa zakázala.

Část členů - zejména bývalých armádních činitelů a policistů - začala se zbraní v ruce bojovat proti nové vládě a americkým vojákům.

Baas a Al-Káida: vedle sebe, ne spolu 

Bývalí baasisté tvoří jen jednu ze složek ozbrojeného odporu: podle dosavadních amerických zjištění ale příliš nespolupracují s radikálními islamisty z Al-Káidy, kteří mají v Iráku na svědomí většinu výbuchů a sebevražedných atentátů.

Al-Káida se k Saddámovi příliš nehlásí, protože ho považovala za málo islámského vůdce.

Saddáma odsoudil tribunál v neděli k trestu smrti za masakr 142 šíitských muslimů ve městě Dudžájl v roce 1982. Proti rozsudku se odvolal a čeká ho ještě soud za vraždy kurdského obyvatelstva na konci osmdesátých let.

Stranu Baas tvořili převážně sunnitští muslimové, kteří obsadili v Saddámově režimu všechny klíčové mocenské funkce. Členství ve straně bylo nutností pro každého, kdo chtěl dosáhnout ve státním a bezpečnostním aparátu vyššího postavení.

Třicet tisíc baasistů na dlažbě

Ve snaze zmírnit napětí a násilí mezi sunnitskými a šíitskými muslimy chce současná vláda změnit rozhodnoutí z roku 2003, kterým byli ze všech důležitých funkci "exkomunikováni" bývalí baasisté. O práci tak přišlo přibližně 30 tisíc lidí.

Nynější premiér Nurí Malikí ale chce, aby se velká část z nich mohla znovu podílet na chodu země. Už dříve se mohli vrátit do práce například učitelé.

Zákaz působení ve státních službách se tak má týkat pouze asi půl druhého tisíce lidí, kteří se za minulého režimu prokazatelně podíleli na represích.

Z 27 miliónů obyvatel Iráku bylo členy strany Baas přibližně 1,5 milionu lidí. Zdaleka ne všem, kteří se ucházeli o členství, to bylo umožněno.

 

Právě se děje

Další zprávy