S "bunga bunga" večírky je konec. Napravený italský expremiér Berlusconi chce zase vládnout

Ondřej Houska Ondřej Houska
19. 7. 2017 11:46
Silvio Berlusconi sice přišel o velkou část podpory Italů, jeho strana může být po volbách pro sestavení vlády přesto rozhodující. Žádná strana nejspíš nezíská většinu a vítěz voleb tak bude muset hledat partnera. Bývalý italský premiér mění image: už se neobklopuje mladými dívkami, ale stal se bojovníkem za práva zvířat a vegetariánem.
Silvio Berlusconi v televizní show.
Silvio Berlusconi v televizní show. | Foto: Reuters

Řím - Když se Silvio Berlusconi nedávno zbavoval svého milovaného fotbalového klubu AC Milán, zdálo se, že prodej je i symbolem jeho upadajícího vlivu v Itálii.

"Ve fotbale už jedna rodina sama nemůže soupeřit," povzdechl si poté, co transakci dokončil. AC Milán ve své zlaté éře za Berlusconiho dominoval italskému i evropskému fotbalu. V posledních letech ale přišly neúspěchy a dluhy.

Velkou část bývalé podpory ztratil Berlusconi i v politice. Italové půjdou k volbám nejpozději na jaře příštího roku a Berlusconiho strana Vzhůru Itálie by podle průzkumů nedostala ani 15 procent hlasů. Dřív byla její podpora víc než dvojnásobná.

I přes pokles popularity ale může Berlusconi opět hrát klíčovou roli. Vše totiž nasvědčuje tomu, že ve volbách nezíská většinu ani jedna ze dvou největších stran - tedy Demokratická strana bývalého premiéra Mattea Renziho a Hnutí pěti hvězd, které vede komik Beppe Grillo.

A může by to být právě Berlusconi, kdo by v této situaci mohl rozhodnout.

Berlusconi prezidentem?

Po své rezignaci na funkci předsedy vlády se mediální magnát postupně mění. Už se nenechává fotit ve společnosti mladých modelek a televizních hlasatelek. Ty tam jsou prý také "bunga bunga" večírky, tedy divoké sexuální mejdany, které Berlusconi pořádal ve své vile v Arcore nedaleko Milána.

Italský expremiér Berlusconi ve vegetariánské reklamě zachraňuje pět jehňat, která by skončila na porážce. Italové je tradičně jedí o Velikonocích. | Video: Reuters

Po loňské komplikované operaci srdce se téměř 81letý šéf strany Vzhůru Itálie účastní televizních pořadů, ve kterých Italy nabádá, aby se lépe chovali ke zvířatům.

V jednom z takových rozhovorů se vyznal, že ho sužuje "strašná bolest" ze smrti jeho pejska. Ochrana psů by podle něj měla být zanesena přímo do ústavy. Před Velikonocemi zase v televizi krmil beránka lahví s mlékem a vyzval Italy, aby o velikonočních svátcích nejedli maso. On sám se stal vegetariánem.

"Berlusconi je herec a ví, že toto je jedno z jeho posledních představení," řekl serveru Politico Giuliano Ferrara, novinář a dlouholetý přítel bývalého premiéra.

Podle Ferrary Berlusconi záměrně vystupuje jako někdo, kdo už nechce Italy rozdělovat jako dřív. Italská média již delší dobu spekulují o tom, že se Berlusconi chce nechat zvolit prezidentem.

Mým cílem je zvítězit

V nedávných místních volbách strany pravého středu v čele se Vzhůru Itálie nečekaně uspěly. Berlusconi proto prohlašuje, že ve stejném spojenectví musí pravice kandidovat i v parlamentních volbách.

"Mým cílem je zvítězit, znovu to opakuji," řekl Berlusconi deníku Il Mattino.

Jak Demokratická strana, tak Hnutí pěti hvězd doplácejí na vnitřní spory a skandály.

Berlusconi tak doufá, že opět vytvoří tradiční spojenectví s Ligou severu. Tato strana se však po výměně vůdců v posledních letech odklonila od svého dlouhodobého tématu boje za větší práva pro severoitalské regiony. Pod vedením Mattea Salviniho se posunula ke krajně pravicovým, často rasistickým pozicím. Požaduje taky odchod Itálie z Evropské unie a z eurozóny.

Strana Vzhůru Itálie si jednu dobu pohrávala s myšlenkou na zavedení paralelní měny, tedy staré italské liry, která by existovala společně s eurem. Podle komentátorů to ale není vážně míněný návrh, spíš jen Berlusconiho taktika, jak udržet při životě jednání s Ligou severu, případně jí přetáhnout část voličů.

Berlusconi tak neztratil naději, že bude opět zásadně ovlivňovat osudy Itálie, jak to prakticky nepřetržitě činil od začátku 90. let až do roku 2011. Tehdy musel, uprostřed hrozící dluhové krize, z čela vlády potupně odstoupit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Česká republika žádá Rusko o právní pomoc v kauze Vrbětice. Dál jsou podezřelí dva ruští agenti

V souvislosti s vyšetřováním výbuchů ve Vrběticích požádala Česká republika o právní pomoc Ruskou federaci. České orgány činné v trestním řízení dál podezírají pracovníky ruské vojenské zpravodajské služby, že v muničních skladech na Zlínsku umístili nástražné zařízení, které iniciovalo explozi. Krajské státní zastupitelství v Brně ve středu v tiskové zprávě podepsané dozorovým státním zástupcem Martinem Malůšem uvedlo, že nemůže odhadnout, jak dlouho bude prověřování trestní věci pokračovat.

Úkony trestního řízení se podle státního zastupitelství odehrávají nejen na území České republiky, ale o součinnost bylo požádáno i několik evropských zemí. "Pochopitelně byla žádost o právní pomoc odeslána i do Ruské federace. Nyní postupně získáváme a analyzujeme výsledky právních pomocí, které nám již byly doručeny. Na výsledky dalších právních pomocí ještě čekáme," uvedl Malůš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy