Italové rozprodávají středověké vesnice. Dům v malebné krajině stojí méně než byt na okraji Prahy

Zahraničí Zahraničí
7. 7. 2017 22:45
Člověk nemusí být milionář, aby si mohl koupit dům ve středověké vesnici uprostřed italských kopců. Italové prodávají domky o výměře 50 metrů čtverečních za zhruba půl milionu korun. Koupit si ho mohou místní, ale i cizinci. Podle realitních makléřů se na takové nemovitosti dá navíc vydělat – přes léto lze domy pronajímat. Malebné vesnice jsou totiž lákadlem pro turisty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: eBay.com

ŘímItalská vesnice Calascio leží téměř uprostřed Apeninského poloostrova v hornaté provincii L'Aquila. Ospalé uličky, kamenné domy a středověká pevnost tyčící se nad krajinou vytváří lákavou podívanou.

Většinu obyvatel tu však tvoří toulavé kočky, psi a ovce. Usedlíci se odtud postupně odstěhovávají do měst.

Místní úřady se obávají, aby z malebné vesničky nevyprchal život úplně. Na bohatou historii a exkluzivní lokalitu se tak rozhodly nalákat turisty a cizince.

Místní realitní kanceláře nabízejí pozemky na prodej a vesnici doslova rozprodávají za směšně nízké ceny.

Domek o rozměrech zhruba 50 metrů čtverečních i s terasou si tady kdokoliv může koupit za 20 000 eur (něco málo přes půl milionu korun), píše britský list The Telegraph.

"Je to jako žít ve skutečném středověkém světě, kde se zastavil čas. Plném historie a tradic," popisuje oblast italský architekt Edoardo Carboni.

Coby realitní agent zároveň dodává, že o pozemky mají největší zájem právě cizinci.

Když vnitrozemní provincii poprvé navštíví turisté, opuštěné vesničky na vrcholech kopců je zpravidla ohromí. "Ta města jsou jako malé utajované Pompeje," vypráví nadšeně Carboni.

Podle něj se na místních nemovitostech dá i značně vydělat. Po rekonstrukci získají středověké domy na ceně a během turistické sezony je lze i pronajímat.

Středověká města duchů

Vesnice Calascio ale není jedinou obcí, jejíž historie sahá hluboko do středověku a která je zároveň na prodej. V provincii L’Aquila jsou celá města duchů, která mohou znovu ožít.

Třeba vesnice San Stefano je další historickou osadou, která si prošla renovací.

A například vesnice Frattura, ležící na více než čtyřech tisících metrech čtverečních, nabízí 70 zatím zchátralých budov.

Jsou mezi nimi středověké stodoly, původní řemeslné obchody nebo vinotéky. V obci dokonce stojí několik původních zachovalých kamenných cest, fontána stará stovky let a malá kaple.

V severozápadní Itálii nedaleko města Turín jsou pak hned tři opuštěná městečka, která čekají na nové obyvatele nebo investory.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy