Ruští zajatci se na Ukrajině bojí odebrání orgánů

Martin Novák Martin Novák
19. 5. 2015 13:10
Kyjev dovolí zadrženým a zraněným ruským vojákům kontakt s rodinami.
Zástupci generálního štábu ukrajinské armády ukazují zbraň, kterou našli u zajatého Rusa.
Zástupci generálního štábu ukrajinské armády ukazují zbraň, kterou našli u zajatého Rusa. | Foto: Reuters

Kyjev – Velkou starost měli dva ruští vojáci zajatí ukrajinskou armádou na východě země z odebrání orgánů.

Novinářům to prozradil lékař Grigorij Maksimec, který působí u ukrajinského dobrovolnického praporu Ajdar.

Rusové byli zraněni a zajati ve městě Ščastje na frontové linii mezi ukrajinskou armádou a separatisty. K prvnímu ošetření je Ukrajinci převezli do místní nemocnice.

"Nechtěli se nechat uspat. Měli strach, že jim odebereme orgány. Jejich velitelé jim tvrdili, že odebíráme orgány," řekl Maksimec.

Oba Rusové – Alexandr Alexandrov a Jevgenij Jerofejev – jsou nyní po operaci v nemocnici v Kyjevě. Ukrajinská zpravodajská služba SBU nepřipouští pochybnosti o tom, že jde o vojáky v aktivní službě, náležící ke třetí brigádě speciálních sil ruské vojenské rozvědky (GRU).

Moskva tvrdí, že z armády už odešli, a bojují tedy na východě Ukrajiny jako dobrovolníci. V souladu s dlouhodobou ruskou tezí, že pokud v sousední zemi nějací ozbrojení ruští občané jsou, pak jde o dobrovolníky, kteří bojují jako soukromé osoby, nevyslané státem.

Ukrajinská zpravodajská služba uvádí, že Rusko po zajetí dvou mužů stahuje další příslušníky třetí brigády GRU z vesnice Brjanka v Luhanské oblasti, kontrolované separatisty.

Ruskojazyčná redakce BBC informuje o tom, že v Toljatti, kde je základna třetí brigády, se uskutečnila demonstrace několika desítek lidí protestujících proti přítomnosti ruských vojsk na Ukrajině. Policie ji rychle rozehnala, ale nikoho nezatkla.

Jeden ze zajatců – Alexandr Alexandrov – je právě z Toljatti. Města ležícího 800 kilometrů východně od Moskvy.

Náčelník generálního štábu ukrajinské armády generálplukovník Viktor Muženko slíbil, že k zajatým Rusům umožní přístup zástupcům Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) i Červeného kříže. A že oba muži budou moci zatelefonovat svým rodinám v Rusku.

Podle výpovědí ukrajinských vojáků z 92. mechanizované brigády, publikovaných agenturou Unian, na ně skupina ozbrojenců, přišedších z území separatistů, zaútočila v sobotu krátce před třetí hodinou odpoledne.

Postřelili velitele, kterého vojáci odtáhli z obrněného vozu do zákopu. Když si všimli, že jeden z útočníků je raněn, rozhodli se postoupit kupředu a podařilo se jim ho zajmout. Na jiném místě vojáci obklíčili druhého Rusa.

Jeden zajatec byl postřelen do ramene, druhý do stehna. Jeden se vzdal se zbraní v ruce, druhý ležel neozbrojený na zemi.

Ze vzdálenosti zhruba tří set metrů se pak ocitli pod nepřátelskou palbou z minometů a museli se ukrýt. Později nesli zraněné Rusy na ramenou jeden a půl kilometru. Podle ukrajinského ministra zahraniční Pavla Klimkina pálili ruští vojáci, přestože věděli, že Ukrajinci mají zajatce z jejich řad.

Tvrdí, že je chtěli záměrně zabít. Totéž říká i generálplukovník Muženko.

Přestřelka se odehrála v těsné blízkosti uhelné elektrárny Lugaňska TES ve Ščastje. Strategicky důležitého objektu, kde se často střílí. Elektrárna leží na území kontrolovaném ukrajinskou armádou, ale zásobuje energií i Luhansk a další místa ovládaná separatisty.

Co bylo cílem skupiny ruských vojáků přecházejících frontovou linii, není jasné. Informace se rozcházejí. Obviněni jsou z páchání teroristických útoků a střelby na ukrajinské vojáky, podle jiné verze se chtěli dostat k mostu nedaleko elektrárny ve Ščastje (město nedávno navštívil reportér Aktuálně.cz, jeho reportáž najdete ZDE).

Město Ščastje leží na frontové linii, severozápadně od Luhansku.
Město Ščastje leží na frontové linii, severozápadně od Luhansku. | Foto: Aktuálně.cz

Zadržení ruských vojáků je první od loňského srpnového incidentu, kdy ukrajinští pohraničníci zastavili těsně za rusko-ukrajinskou hranicí deset ruských výsadkářů.

Vladimir Putin tehdy řekl, že Rusové omylem zabloudili přes hranici, která v oblasti není viditelně označená. Po několika dnech Kyjev Rusy propustil.

Spolupracovníci zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova před týdnem zveřejnili jeho zprávu o účasti ruské armády ve válce na východě Ukrajiny. Uvádějí v ní, že všechny větší ofenzívy separatistů (Ilovajsk loni v srpnu nebo Debalceve letos v únoru) vedli ruští vojáci a že v bojích na Donbase už zahynuly více než dvě stovky příslušníků ruských ozbrojených sil.

 

Právě se děje

Další zprávy