Ruští poslanci žádají Putina, aby vzkřísil mládežnickou organizaci Komsomol

ČTK ČTK
6. 10. 2015 8:35
Předsedové parlamentních skupin jsou přesvědčeni, že v Rusku by měla působit jednotná organizace sdružující mladé lidi. Podle poslance Andreje Makarova, jednoho z iniciátorů výzvy, zůstává otevřená otázka financování. Poslanci doufají, že Putin schválí uvolnění zdrojů ze státního rozpočtu. V Rusku působila v letech 1922 až 1991 Všesvazová pionýrská organizace, po jejímž vzoru vznikala obdobná sdružení i v ostatních satelitních socialistických státech včetně Československa. Myšlenka obnovit centrální mládežnickou organizaci se podle agentury TASS líbí ruským komunistům
Vladimir Putin
Vladimir Putin | Foto: Reuters

Moskva - Vedení všech čtyř frakcí Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, vyzvalo prezidenta Vladimira Putina, aby se zasadil o vytvoření jednotné celostátní mládežnické organizace v Rusku.

Dřívější masové mládežnické organizace, které byly důležitou oporou sovětského režimu, byly rozpuštěny počátkem 90. let.

Předsedové parlamentních skupin jsou přesvědčeni, že v Rusku by měla působit jednotná organizace sdružující mladé lidi.

Podle poslance Andreje Makarova, jednoho z iniciátorů výzvy, zůstává otevřená otázka financování. Poslanci doufají, že Putin schválí uvolnění zdrojů ze státního rozpočtu.

V Rusku působila v letech 1922 až 1991 Všesvazová pionýrská organizace, po jejímž vzoru vznikala obdobná sdružení i v ostatních satelitních socialistických státech včetně Československa. Mládeži starší čtrnácti let byl v SSSR určen Všesvazový leninský komunistický svaz mládeže, takzvaný Komsomol.

Myšlenka obnovit centrální mládežnickou organizaci se podle agentury TASS líbí ruským komunistům, zejména jejich šéfovi Gennadiji Zjuganovovi. Jednasedmdesátiletý politik je prý připraven do nové organizace vyslat své vnuky.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy