Ruští okupanti přešli na taktiku otevřených prstů, Ukrajina čeká těžké jaro

Martin Novák Martin Novák
26. 2. 2024 16:14
Ukrajinská armáda se nyní chce soustředit hlavně na obranu. Na východě země zápasí nejen s ruskou převahou na zemi i ve vzduchu, ale také s nedostatkem munice. Ukrajinci připouštějí i možné stažení z dalších vesnic, pokud to bude nutné.

Rusové přešli na taktiku, které se říká otevřené prsty. Po dobytí Avdijivky přesunují vojáky na další místa fronty, na nichž silně a v podstatě bez přerušení útočí. Fronta je od severu v Luhanské oblasti až k Černému moři dlouhá přes tisíc kilometrů.

"Musíme se teď soustředit na obranu. A přizpůsobit se nedostatku munice a ruské převaze v počtu vojáků a ve vzduchu. Je třeba se připravit na to, že naše taktika bude zahrnovat i stažení z dalších vesnic a pozic, pokud tam situace našich vojáků už bude neudržitelná," uvedl člen ukrajinské vojenské expertní skupiny Informační odpor.

Krátce poté, co tato slova napsal, oznámila ukrajinská armáda stažení z vesnice Lastočkyně západně od Avdijivky. Toto město po skoro pěti měsících těžkých bojů ovládli Rusové před týdnem.

"Když jsme drželi Avdijivku, vráželi jsme jakýsi klín do jejich území. Teď ale srovnali přední linii a uvolnili své síly, zkrátili frontu. Problémem je také to, že terén západně od Avdijivky je oproti městu níže," uvedl ukrajinský generálporučík ve výslužbě a bývalý zástupce náčelníka generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil Ihor Romaněnko.

Server RBK Ukrajina s odvoláním na armádní zdroje napsal, že situace je pro Ukrajinu nejhorší od léta 2022. Zásoby munice se tenčí, ruské neustávající útoky ztěžují manévrování a není jasné, zda dorazí pomoc ze Spojených států ve formě zbraní a munice za 61 miliard dolarů.

Rusové posílají vojáky v tancích a obrněných transportérech na jižní frontě k vesnici Robotyne s cílem dobýt zpět "kapsu", kterou Ukrajinci vybojovali během jinak neúspěšné loňské ofenzivy. Podle zveřejněných videozáznamů Rusové v posledních dnech několikrát pronikli na okraj vesnice, ale zatím je obránci vždy vytlačili.

Analytici z amerického Institutu pro výzkum války (ISW) očekávají, že až bude ruský prezident Vladimir Putin v březnu znovu zvolen prezidentem, oznámí další kolo mobilizace, přestože takový krok nebude v Rusku populární. "Může u něj převážit přesvědčení, že potřeba nasazení dalších sil na Ukrajině je důležitější než případná nespokojenost a protesty doma," uvádí ISW. Nyní mají Rusové na Ukrajině kolem půl milionu vojáků.

Ihor Romaněnko soudí, že Ukrajina musí takzvaně přežít jaro. "Jsou před námi tři klíčové úkoly. Zastavovat postup nepřítele, zničit co největší množství jeho techniky a získat čas pro kumulaci vlastních sil k obnovení útočných operací," míní.

"Tímto tempem nemohou válčit donekonečna"

Estonský voják a válečný pozorovatel Artur Rehi, jehož předpovědi na sociálních sítích a YouTube už byly mnohokrát přesné, nevidí ukrajinské vyhlídky nijak černě.

"Samozřejmě teď Rusové mají iniciativu, ale nemyslím si, že by se válka překlápěla na jejich stranu, k jejich vítězství. Způsob, jakým bojují, je stojí životy obrovského množství vojáků, ztrácejí mnoho techniky a tímto tempem nemohou válčit donekonečna. Navíc frontová linie je dlouhá přes tisíc kilometrů a Rusové dokázali postoupit za poslední rok jen na několika desítkách kilometrů," řekl Rehi Aktuálně.cz, jehož "válečný" kanál na YouTube sleduje skoro 700 tisíc lidí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli uvedl, že jeho země počítá se zesílenou ruskou ofenzivou na mnoha úsecích na jaře a začátkem léta. V rozhovoru pro americkou televizi Fox News ale řekl, že Ukrajina "chystá překvapení" a že "samozřejmě připravuje další protiofenzivu".

Video: Spotlight speciál - Dva roky ruské agrese na Ukrajině

Spotlight speciál - Dva roky ruské agrese na Ukrajině | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy