New York - Ruští hackeři mají mezi jinými i jeden velmi nebezpečný cíl: americké vojenské drony. Podle šetření agentury AP se kyberzločinci v minulých letech nabourali do e-mailů klíčových zaměstnanců, kteří měli přístup k armádním zakázkám.
Hackeři se snažili získat údaje o výrobě armádních dronů a bojových letounů. Zda se jim to podařilo nebo kolik dat ukradli, není dosud jasné.
Podle agentury využili špatné zabezpečení elektronické pošty a zároveň fakt, že se oběti o jejich útoku dlouho nedozvěděly. Zločinci se zaměřili na nejméně 87 lidí, kteří pracovali na vývoji vojenských bezpilotních strojů, raket a "neviditelných" bojových letounů a na systému takzvaných cloudů, tedy vzdálených datových úložišť.
Tito lidé pracovali pro menší firmy, ale i takové giganty, jako jsou Lockheed Martin, Boeing nebo Airbus. Pozornosti hackerů prý neušli ani pracovníci soukromé kosmické společnosti SpaceX podnikatele Elona Muska. Žádná z těchto společností ale nechtěla zjištění agentury AP komentovat.
"Myslím, že ruské pokusy o nabourání do našich osobních e-mailů nebo účtů na sociálních sítích představují vážnou hrozbu," připouští v reportáži AP Charles Sowell, bývalý poradce v úřadu ředitele amerických tajných služeb. Právě jeho e-mailový účet se také stal cílem kyberútoků.
Hackeři patří ke skupině údajně napojené na ruské tajné služby, která si říká Fancy Bear. Tedy k té, která je podezřelá z ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016.
Americké tajné služby ji loni obvinily, že pronikla na servery americké Demokratické strany. Měla tam chtít získat kompromitující informace, které by poškodily Hillary Clintonovou v souboji o prezidentské křeslo s Donaldem Trumpem.