Rusové zasáhli obří přehradu DniproHES. Když ji zničil Stalin, zemřelo 120 tisíc lidí

Martin Novák Martin Novák
22. 3. 2024 10:49
Při nočním masivním úderu na ukrajinskou energetiku dvě ruské rakety zasáhly největší ukrajinskou vodní elektrárnu DniproHES. Následně v ní vypukl velký požár a podle šéfa státní společnosti Ukrenerho Volodymyra Kudryckého je poškození značné. Protržení přehrady u Záporoží, které by mělo katastrofální následky, ale nehrozí.
Největší ukrajinská přehrada byla při nočním ruském útoku zasažena osmkrát, tvrdí prokuratura. | Video: Reuters

"Elektrárna dostala dva přímé zásahy. Jedna raketa zasáhla jeřáb. Část je mimo provoz a zatím nevíme, kdy budeme moci zařízení opravit," oznámil Ihor Sirota z vedení DniproHES. Střela také zasáhla trolejbus s pracovníky elektrárny. Po hrázi přehrady vede silnice spojující oba břehy města Záporoží. Nyní je uzavřená.

Později Sirota na webové stránce společnosti Ukrhydroenerho uvedl, že provoz elektrárny musela obsluha zastavit úplně a že nikdo ze zaměstnanců při ruském útoku nezahynul.

Obytná část Záporoží, zasažená ruskými raketami 22. března.
Obytná část Záporoží, zasažená ruskými raketami 22. března. | Foto: Reuters

Noc na pátek 22. března byla podle ukrajinských úřadů zatím nejmasivnějším ruským úderem na ukrajinskou energetiku od začátku války v únoru 2022. Více než milion lidí zůstalo bez elektrického proudu.

DniproHES je masivní stavbou z dvacátých a třicátých let minulého století. Tehdejší sovětská vláda jej propagovala jako ukázku industrializace země. Ve své době šlo o největší přehradu v Evropě a třetí největší na světě. Ocelové oblouky do mostu vyrobily a dodaly Vítkovické železárny.

Stavba měla dramatický osud za druhé světové války. Když se v roce 1941 blížil německý wehrmacht, Stalin nařídil ustupujícím velitelům Rudé armády, aby DniproHES odstřelili. Stalo se tak 18. srpna 1941 a pro lidi v okolí to byla tragédie. Voda z Dněpru zatopila mnoho vesnic a měst, ukrajinské odhady o počtu mrtvých se pohybují kolem 100 tisíc, možná až 120 tisíc.

Když do Záporoží dorazili němečtí vojáci, hráz opravili a elektrárnu zprovoznili. Na konci roku 1943 ale musel ustoupit wehrmacht před vracející se Rudou armádou. Němečtí pyrotechnici naskládali do elektrárny a hráze 300 tun výbušnin, ale explodovala jen část, takže zničení DniproHES nebylo úplné. Poválečnou obnovu stavby měl na starosti jako místní funkcionář komunistické strany Leonid Brežněv, pozdější sovětský vůdce.

Pod přehradou se uprostřed Dněpru nachází ostrov Chortycja, který má mimořádný symbolický a historický význam pro Ukrajince. Právě tady se soustředili v šestnáctém století ukrajinští kozáci a založili takzvanou Záporožskou Sič. Na ostrově stojí kopie kozácké vesnice a pevnosti, jsou tam také archeologické vykopávky. Turistická atrakce je ale od začátku války uzavřená.

Video: Potěmkinova vesnice v okupovaném Mariupolu

Nové domy v Mariupolu: Praskliny, nefungující topení, křivá podlaha | Video: Telegram/Mirovichmedia
 

Právě se děje

Další zprávy