Rusové záběr na vlastní neumětelství stáhli pozdě. Lehkomyslně si ničí klíčové zbraně

bb bb
5. 3. 2024 10:30
Bezpečnostní kamera zachytila dopravní nehodu protiletadlového systému Pancir-S1 v ruském černomořském městě Soči. Rusové záběr později ze sociálních sítí smazali, na svůj účet na sociální síti X si ho ale stihl stáhnout bývalý poradce ukrajinského ministerstva vnitra Anton Geraščenko.
Rusové záběr na vlastní neumětelství stáhli pozdě. Lehkomyslně si ničí klíčové zbraně. | Video: Aktuálně.cz/X/Anton Gerashchenko

Záběry odhalují okamžik, kdy řidič protiletadlového systému ztratil kontrolu nad řízením, když vyjížděl zpod nadjezdu a snažil se prudce zatočit doprava. Pancir se převrátil na bok a těsně minul projíždějící auto.

Pancir je ruský samohybný protiletadlový systém, který se skládá z odpalovací rampy střel země-vzduch, vozu s radarem a velitelského stanoviště. Podle analytika osloveného serverem Kyiv Post je ale náročné určit z videa rozsah škod.

Je určen k ochraně vojenských, průmyslových a administrativních zařízení před letadly, vrtulníky, přesnou municí, řízenými střelami a bezpilotními letouny. Chrání také jednotky protivzdušné obrany před útoky nepřítele, zejména v malých až extrémně malých výškách.

Podle otevřených zdrojů se jednotková cena raketového systému Pantsir pohybuje zhruba kolem 14 milionu dolarů (v přepočtu přes 300 milionů korun).

Ukrajina zničila oceňovaný ruský protiletadlový systém S-400 svojí střelou Neptun (článek zde)

Ukrajina zničila oceňovaný ruský protiletadlový systém S-400 svoji střelou Neptun. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy