Rusové vyšetřují Kasjanova kvůli falšování podpisů

pav
22. 1. 2008 13:15
Účast prezidentského kandidáta ve volbách je nejistá
Michail Kasjanov
Michail Kasjanov | Foto: Reuters

Moskva - Ruský expremiér a kritik stávající moci Michail Kasjanov má vážné problémy. Generální prokuratura Ruské federace zahájila vyšetřování údajného falšování podpisů na podporu Kasjanovovy kandidatury na prezidenta.

Jak uvádí agentura RIA-Novosti s odvoláním na oficiální vyjádření prokuratury, údajné nesrovnalosti se mají týkat více než 15,5 tisíce podpisů.

Kasjanov předal celkem 138 krabic obsahujících archy s více než dvěma milióny podpisů Ústřední volební komisi minulý týden, aby tak splnil podmínku, kterou zákon ukládá všem kandidátům, kteří nebyli nominováni některou ze stran zastoupených v parlamentu.

Kasjanovův Národně demokratický svaz se voleb do Dumy neúčastnil, úřady jej totiž odmítly zaregistrovat.

"Skutečnosti svědčící o falsifikaci podpisových archů byly zjištěny v Rybinsku a Marijské republice (Republika Marij El)," uvedla mluvčí prokuratury Taťána Černyševová.

"Je to politický nátlak"

Zástupci Kasjanovova volebního štábu se po zveřejnění informace vydali do sídla Ústřední volební komise, aby problém pomohli vyjasnit. V prvních reakcích na zahájení trestního stíhání vůči Kasjanovovi mluvili o zjevném politickém nátlaku.

Krabice s podpisovými archy Kasjanovových stoupenců těsně před předáním Ústřední volební komisi
Krabice s podpisovými archy Kasjanovových stoupenců těsně před předáním Ústřední volební komisi | Foto: kasyanov.ru

Ruské úřady už minulý týden provedly razii v kanceláři místního předvolebního štábu Kasjanovovy kampaně v hlavním městě povolžské Marijské republiky Joškar-Ole a zadržely několik jeho spolupracovníků.

Jak později řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy vedoucí tamního štábu Rustam Abdullin, šlo s největší pravděpodobností o "práci na objednávku shora".

Svědčí o tom prý i to, že jeho samotného zadrželi ve vlaku do Moskvy spolupracovníci tajné služby FSB a chtěli po něm doznání, že falšoval podpisy, výměnou za propuštění všech zatčených na svobodu. On sám byl propuštěn pod podmínkou, že se nikam nebude vzdalovat.

"Mé lidi nepustili a je zjevné, že je na ně vyvíjen nátlak. Několik z nich odvezli na prokuraturu a tam jim vyhrožují, že půjdou do vězení, pokud se nepřiznají, že padělali podpisy," řekl Abdullin Echu Moskvy.

Koncem týdne bude jasno

Ústřední volební komise má v neděli oznámit konečnou podobu kandidátky pro volby hlavy státu, plánované na 2. března.

Kromě hlavního favorita voleb, prvního vicepremiéra Dmitrije Medveděva, jehož kandidaturu osobně podpořil Vladimir Putin, čímž podle pozorovatelů de facto rozhodl o výsledku, se klání hodlá zúčastnit předseda Komunistické strany Gennadij Zjuganov a lídr liberálních demokratů Vladimir Žirinovskij.

Vedle Kasjanova minulý týden volební komisi předal dva milióny podpisů také předseda mimoparlamentní Demokratické strany Ruska (DPR) Andrej Bogdanov, bývalý funkcionář prokremelské strany Jednotné Rusko. Autenticitu podpisů nyní pracovníci komise ověřují.

K vyřazení kandidáta z boje může být přistoupeno, pokud počet zfalšovaných podpisů přesáhne pět procent celkového počtu.

Kasjanov celkově předal komisi o 67 tisíc podpisů víc než je stanovené dvoumiliónové penzum a nedá se vyloučit, že komise shledá závadnými i další archy.

Politolog: Kasjanov naletěl podvodníkům

Přední ruský politolog Sergej Markov z Institutu politických studií v rozhovoru pro agenturu RIA-Novosti otevřeně zapochyboval o tom, zda Kasjanov nakonec bude k volbám připuštěn.

Kasjanov zatím nevyslyšel výzev radikální opozice, aby stáhl kandidaturu a nelegitimizoval svou účastí volby hlavy státu, jejichž výsledek je předem znám
Kasjanov zatím nevyslyšel výzev radikální opozice, aby stáhl kandidaturu a nelegitimizoval svou účastí volby hlavy státu, jejichž výsledek je předem znám | Foto: kasyanov.ru

Domnívá se totiž, že za relativně krátkou dobu nemohl stačit nashromáždit dva milióny autentických podpisů.

"K tomu je zapotřebí jednak mít značné finanční prostředky a jednak disponovat velkým organizačním týmem, který podpisy legitimním způsobem zajistí," uvedl Markov.

"Kasjanov peníze nepochybně má, vlastními organizačními strukturami ale nedisponuje," řekl ruský politolog, podle něhož se tak expremiér možná musel spolehnout na služby placených agentur, mezi nimiž je "spousta šejdířů, kteří výhodně obchodují s databází získanou už v předminulé volební kampani".

 

Právě se děje

Další zprávy