Rusové volili místní vlády, opozice si stěžuje

ČTK ČTK
13. 3. 2011 19:03
Volby jsou považovány za test před prosincovým výběrem Státní dumy
Foto: Reuters

Moskva - Miliony ruských voličů od Čukotky po Kaliningrad rozhodovaly o složení 12 regionálních sněmů.

Současně se v zemi odehrálo více než 3200 různých místních voleb. O 20 452 různých mandátů se ucházelo skoro 51 685 kandidátů.

Vzhledem k časovému posunu začaly volby na Dálném východě již o půlnoci moskevského času.

Hlasování bylo považováno i za test před prosincovými volbami do Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, a prezidentskými volbami na jaře příštího roku. Očekává se, že předběžné výsledky ústřední volební komise ohlásí během pondělka.

Putin může mít problémy

Klíčová otázka zní, nakolik pevná je dosavadní hegemonie vládnoucí strany Jednotné Rusko, jejíž popularita poslední dobou utrpěla vinou zvyšování cen potravin a nákladů na bydlení.

Podle předvolebních průzkumů může mít strana premiéra Vladimira Putina problémy se získáním nadpoloviční většiny hlasů v řadě z 12 regionů, kde se volily oblastní sněmy, jakož i v dalších místech. Vzhledem k volebním pravidlům by si však Jednotné Rusko mohlo ve všech regionálních sněmech většinu udržet.

Minulý měsíc dlouholetý ministr financí Alexej Kudrin zdůraznil, že jedině spravedlivé a čestné volby mohou vládě zajistit potřebný mandát k ekonomickým reformám. Ale předpokládá se, že větší váhu mohou mít obavy místních činitelů z postihu, pokud by dosažený výsledek neodpovídal očekávání centra.

Opozice si stěžuje

Ještě před volbami byly pod různými záminkami vyloučeny tisíce kandidátů, převážně opozičních a nezávislých, a v průběhu dnešního hlasování se ozývaly stížnosti na nejrůznější přehmaty, a to jak od opozice a občanských aktivistů, tak i z Jednotného Ruska.

Kupříkladu podle opozičních komunistů se do uren ve třech okrscích Dagestánu vhazovali falešné hlasovací lístky, v Kirovu a Tambově nebyli do volebních místností vpuštěni pozorovatelé, v kirovské nemocnici musel personál a pacienti hlasovat pod dozorem shora, na Čukotce "správně" hlasujícím voličům slibovali vstupenky na koncerty.

Liberální opoziční strana Jabloko si postěžovala na vhazování lístků do uren v Saratovu, kde se také studenti museli povinně voleb zúčastnit a hlasovat pro vládnoucí stranu. Na vhazování padělaných lístků do uren v Čkalovu na západě země upozornila mimoparlamentní strana Vlastenci Ruska.

Vše je v pořádku, hlásí volební komise

Nevládní organizace Golos monitorující volby si postěžovala na zmlácení svého pozorovatele v Kaliningradu; přítomný policista prý ještě pomáhal třem útočníkům a nikdo z volební komise nezasáhl.

Golos celkově zaznamenal u voleb více pochybení než před rokem. Podle opoziční strany Spravedlivé Rusko využívá vládnoucí strana všechny páky, aby otočila volební výsledek ve svůj prospěch.

"Opozice porušuje platné zákony a podniká provokace, aby přehmaty připsala Jednotnému Rusku. Je to diskreditace volebního systému a naší vlasti," kontroval poslanec vládnoucí strany Konstantin Kosačov v rozhlasové stanici Echo Moskvy.

Podle ústřední volební komise však k vážnějším incidentům nedošlo. Dva voliči z Kurska zaslali i vážně míněnou stížnost, že kupci jejich hlasů poskytli pančovanou, a ne opravdovou vodku.

Celkově se do hlasování v 74 z 83 ruských regionů mohlo zapojit na 24 milionů voličů, tedy skoro čtvrtina z celkového počtu. Ale dílčí údaje od volebních komisí naznačovaly, že účast byla nižší. Podle sociologů doma zůstávají především lidé nespokojení s poměry, kteří však nevěří, že by volby mohly cokoliv změnit. Ústřední volební komise zatím ohlásila, že více než polovina voličů, asi 70 procent, přišla k urnám jen na Čukotce.

Další regionální a místní volby se mají konat 4. prosince, současně s volbami do dumy.

 

Právě se děje

Další zprávy