Budoucnost Putinovy armády? Novinka je hitem, ale trochu jiným, než si Rusové přáli

pru pru
17. 8. 2022 14:31
Ruská armáda v pondělí slavnostně představila vojenského robotického psa s protitankovým granátometem na hřbetě. Podle výrobce má v bojích sloužit k zasahování cílů a přepravování munice. Později se ale ukázalo, že futuristický stroj je až nápadně podobný robotickému psovi, který je běžně k dostání na čínském internetovém tržišti AliExpress, uvádí agentura Associated Press.
Putin na robopsovi. Koláž Aktuálně.cz
Putin na robopsovi. Koláž Aktuálně.cz | Foto: Jakub Zuzánek

Ruský vývojář robota představil v pondělí na každoroční mezinárodní výstavě zbraní Army 2022 v Moskvě. Čtyřnohý stroj dostal označení M-81 Complex. Na výstavní ploše se předváděl maskovaný v černé látce a vyzbrojený protitankovým granátometem RPG-26, který je vybavený optickým zaměřovacím zařízením a po nabití může vážit až tři kilogramy.

Bojový „robopes“ má být podle ruského vývojáře schopný nosit zbraň a zaměřovat cíle. | Video: Associated Press

Bojový "robopes" má být schopný nosit zbraň a střílet z ní, zaměřovat cíle a hlídkovat, uvedl mluvčí vývojářské společnosti pro ruskou státní agenturu RIA Novosti, která jeho vyjádření zveřejnila na Telegramu. Mezi jeho civilní úlohy podle vývojářů patří doručování léků, průzkum okolí nebo navigace v hůře dostupných místech.

Světová média ale brzy po jeho slavnostním uvedení upozornila na to, že tvar a umístění jeho optických senzorů, stejně jako jeho proporce, nápadně odpovídají modelu čínského robota Go1 pro domácnost, který je dostupný na předním čínském online tržišti AliExpress.

Jeho vývojářem je čínský technologický start-up Unitree Robotics, který ho na svých webových stránkách prodává od 2700 dolarů (přibližně 65 tisíc korun). Na AliExpressu lze robota, který nemá být určený pro vojenské účely, zakoupit již od 420 dolarů čili od 10 tisíc korun.

Americký vojenský server The War Zone navíc upozornil na to, že ačkoliv se čtyřnozí roboti pro vojenské účely využívají, konfigurace "robopsa" představeného v Moskvě se od běžných modelů odlišuje. Podle serveru není jasné, zda by s takovými proporcemi robot vůbec ustál zpětný ráz granátometu či zvládl nosit munici na dlouhé vzdálenosti.

Záběry ruského bojového "robopsa" se brzy staly na sociálních sítích virální a jejich uživatelé se nyní baví jeho podobností s čínským modelem pro domácí účely. Ruští vývojáři se k informacím, s nimiž nejprve přišel ruský investigativní server The Insider, zatím nevyjádřili.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Putin podepsal dekret týkající se zákazu tranzitu kamionů ze Západu přes Rusko

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, kterým zmocňuje vládu k zákazu tranzitu kamionů z některých západních zemí přes ruské území. Zákaz, jenž vstupuje v platnost okamžitě, se týká zemí, které přijaly podobné restrikce vůči Rusku, uvedla agentura Reuters. Mezi státy, které omezily vstup ruským kamionům na své území, patří hlavně země Evropské unie.

EU zavedla zákaz vstupu nákladních automobilů ruských a běloruských podniků na své území už letos v dubnu. Unijní zákaz byl součástí pátého souboru sankcí, který EU přijala kvůli útoku ruských vojsk na Ukrajinu. Ruské jednotky k operacím využívají také běloruské území. Zákaz nicméně zahrnuje řadu výjimek včetně přepravy pošty, paliv, potravin či léků.

před 27 minutami

Česko získá 2,7 miliardy korun od USA na modernizaci armády nebo kybernetickou ochranu

Česko dostane od Spojených států podporu 106 milionů dolarů, tedy zhruba 2,7 miliardy korun, na modernizaci armády, částečnou kompenzaci dodávek na Ukrajinu, která čelí ruskému útoku, a kybernetickou ochranu. Schválil to americký Kongres, sdělilo české ministerstvo obrany a americké velvyslanectví v Praze.

Sto milionů dolarů půjde z amerického programu Zahraničního vojenského financování jako součást Kongresem schváleného druhého balíčku pomoci Ukrajině. Šest milionů dolarů z Fondu pro čelení ruskému vlivu podpoří vybudování týmů kybernetické ochrany, které vzniknou v české armádě, uvedlo ministerstvo.

"Dar vnímáme právě jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá a jak zodpovědně se stavíme k bezpečnosti své a našich spojenců," řekla ministryně obrany Jana Černochová.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Ekonomická nálada v EU i eurozóně se v září dále zhoršila

Ekonomická nálada v Evropské unii i v eurozóně se v září dál zhoršila. Důvěra klesá v podnikatelském sektoru i mezi spotřebiteli. Index ekonomické nálady v EU se meziměsíčně snížil o 3,5 bodu na 92,6 bodu, v České republice index klesl o 2,2 bodu na 88,3 bodu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Evropská komise (EK).

Důvěra se snížila ve všech sektorech ekonomiky, včetně průmyslu, služeb a maloobchodu, a mezi spotřebiteli. Na vině je hlavně růst inflačních očekávání.

V samotné eurozóně se index v září snížil o 3,6 bodu na 93,7 bodu. Analytici podle agentury Reuters očekávali pokles indexu na 95 bodů.

Důvěra domácnosti v EU se snížila o 3,5 bodu na rekordní minimum minus 29,9 bodu. Na rekordním minimu byla i důvěra v eurozóně, kde klesla o 3,8 bodu na minus 28,8 bodu. Spotřebitelé očekávají v příštích měsících zhoršení finanční situace a předpokládají omezení plánů na velké nákupy.

Inflační očekávání po poklesu v předchozích měsících ve všech sledovaných sektorech rostla. Evropská centrální banka (ECB) přitom slíbila, že bude bojovat proti růstu cen zvyšováním úrokových sazeb.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Odbory chtějí pro zdravotníky navýšení tarifů od ledna o 15 procent. Vyzvaly k tomu v dopise vládu

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyzvaly v otevřeném dopise vládu ke zvýšení tarifních platů pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách od příštího roku o 15 procent, žádají schůzku. O potřebnou částku je podle nich třeba navýšit úhradovou vyhlášku, která rozděluje peníze z veřejného zdravotního pojištění, uvedli ve čtvrtek zástupci odborů na tiskové konferenci. Navýšení o 15 procent by podle předsedy Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů Martina Engela stálo asi 11 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pondělí uvedl, že vláda s navýšením tarifů kromě policistů, vojáků a hasičů nepočítá.

"V současné době se v mnoha nemocnicích uzavírají různá oddělení, nedostatek zdravotníků graduje," uvedla předsedkyně svazu Dagmar Žitníková. Problémy jsou podle ní zejména v regionálních nemocnicích, například na dětských nebo porodních odděleních. "V českých nemocnicích je znovu skoro 1300 pacientů s covidem-19," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy