Moskva - Rusko se ve čtvrtek vůbec poprvé zapojilo do boje proti výrobcům drog v Afghánistánu, když vyslalo do oblasti afghánsko-pákistánského pohraničí na sedmdesát protidrogových agentů s podporou bojových vrtulníků.
Oznámil to dnes v Moskvě šéf ruské Federální služby pro kontrolu narkotik Viktor Ivanov.
Je to první ruský zásah v Afghánistánu od roku 1989, kdy se sovětská armáda po deseti letech ze země stáhla. Od roku 1979 podporovala komunistický režim v boji proti jeho odpůrcům.
Při operaci v okrese Ačin, který leží v západoafghánské pohraniční provincii Nangarhár, byly zlikvidovány čtyři drogové laboratoře a zásoby heroinu a morfia za čtvrt miliardy dolarů (téměř 4,5 miliardy korun).
Ve třech laboratořích se vyráběl heroin, v jedné morfium. Zničena byla víc než tuna narkotik, které měly být podle Ivanova distribuovány na západ přes oblast Střední Asie. Podle odhadů se v Afghánistánu ročně vyrobí 750 tun drog.
Podle amerických zdrojů zničili protidrogoví agenti na 200 milionů potenciálních dávek heroinu, poškozen by měl být drogový obchod s obratem kolem miliardy dolarů (přes 17 miliard korun). Z americké strany bylo do zásahu nasazeno speciální bojové komando.
Na operaci, první svého druhu od odchodu sovětských vojsk z Afghánistánu před dvaceti lety, se podílely tři výsadkové a šest bojových vrtulníků. Experti ruské a americké protidrogové agentury akci připravovali po dobu tří měsíců. Na výrobnu drog podle Ivanova americkou a afghánskou stranu upozornila ruská protinarkotická služba.
"Na bezprostřední násilné likvidaci laboratoří se ruští protidrogoví agenti nepodíleli," zdůraznil podle agentury ITAR-TASS Ivanov. Akce proběhla zhruba pět kilometrů od afghánsko-pákistánské hranice.
Rusko se dosud na žádných přímých akcích proti výrobcům drog v Afghánistánu nepodílelo. Svou pomoc spojeneckým operacím omezovalo na poskytnutí tranzitu pro přepravu válečného materiálu přes ruské území.