Senát podpořil vládu. Vojáci jsou v Afgánistánu třeba

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 10. 2010 11:40
14 sociálních demokratů se zdrželo hlasování
Kosovo o české vojáky postupně přijde - ilustrační foto
Kosovo o české vojáky postupně přijde - ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Senát dnes schválil vládní návrh podoby armádních zahraničních misí do roku 2013. Příští rok má v Afghánistánu sloužit až 720 vojáků, v roce 2012 až 640, hlavně v provinčním rekonstrukčním týmu v Lógaru. Vojáci se naopak postupně stáhnou z balkánského Kosova. Pro bylo 57 senátorů, pět včetně všech tří komunistů bylo proti a 14 sociálních demokratů se zdrželo hlasování.

"Plánujeme navýšení proto, abychom o to dřív mohli v budoucnu snižovat," vysvětloval požadavek navýšení české přítomnosti v Afghánistánu ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). "Abychom mohli zintenzivnit činnost a dříve předat moc afghánským úřadům."

V Kosovu by mělo zůstat do konce roku 90 vojáků, do léta příštího roku už jen 60.

Rychlé stahování z Kosova kritizuje opozice ústy místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka: Stahování mi připadá příliš rychlé, je to extrém."

Neuspokojuje ho ani příslib ministra Vondry, že armáda bude mít v záloze vojáky, které by do Kosova mohla znovu poslat, pokud by se tam situace výrazně zhoršila.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Muž vyhrožoval útokem na nemocnici v Uherském Hradišti, policisté ho zadrželi

Osmapadesátiletý muž ve čtvrtek odpoledne telefonicky vyhrožoval, že by se v nemocnici v Uherském Hradišti mohlo stát to, co v úterý ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Policie ho zadržela a chce ho obvinit z šíření poplašné zprávy, navrhne také jeho vzetí do vazby. V případě odsouzení hrozí muži jeden rok až pět let vězení, řekl náměstek ředitele pro vnější službu Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Bohdan Varyš.

V nemocnici v Ostravě v úterý dvaačtyřicetiletý muž zastřelil šest lidí, další člověk podlehl zranění později. Vrah asi tři hodiny po útoku v Děhylově na Opavsku spáchal sebevraždu.

Muž, který ve čtvrtek telefonicky vyhrožoval uherskohradišťské nemocnici, má podle policie devět záznamů v rejstříku trestů, a to násilného i majetkového charakteru. Na lince 158 krátce po 15:00 anonymně uvedl, že má zdravotní potíže a nikdo ho nechce vyslyšet. Do nemocnice vzápětí po telefonátu vyjelo několik policejních hlídek, některé vstupy do areálu byly uzamčeny. Policie muže z Uherskohradišťska dopadla zhruba dvě hodiny po telefonátu v bytě ve Zlíně, v dechu měl 1,96 promile alkoholu. Policisté zjistili, že muž nevlastní žádnou legálně žádnou zbraň.

Další zprávy