Senát podpořil vládu. Vojáci jsou v Afgánistánu třeba

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 10. 2010 11:40
14 sociálních demokratů se zdrželo hlasování
Kosovo o české vojáky postupně přijde - ilustrační foto
Kosovo o české vojáky postupně přijde - ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Senát dnes schválil vládní návrh podoby armádních zahraničních misí do roku 2013. Příští rok má v Afghánistánu sloužit až 720 vojáků, v roce 2012 až 640, hlavně v provinčním rekonstrukčním týmu v Lógaru. Vojáci se naopak postupně stáhnou z balkánského Kosova. Pro bylo 57 senátorů, pět včetně všech tří komunistů bylo proti a 14 sociálních demokratů se zdrželo hlasování.

"Plánujeme navýšení proto, abychom o to dřív mohli v budoucnu snižovat," vysvětloval požadavek navýšení české přítomnosti v Afghánistánu ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). "Abychom mohli zintenzivnit činnost a dříve předat moc afghánským úřadům."

V Kosovu by mělo zůstat do konce roku 90 vojáků, do léta příštího roku už jen 60.

Rychlé stahování z Kosova kritizuje opozice ústy místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka: Stahování mi připadá příliš rychlé, je to extrém."

Neuspokojuje ho ani příslib ministra Vondry, že armáda bude mít v záloze vojáky, které by do Kosova mohla znovu poslat, pokud by se tam situace výrazně zhoršila.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy