Pozůstatky sovětské okupace Afghánistánu

Pozůstatky sovětské okupace Afghánistánu
Tanky na "hřbitově" hlídá afghánská armáda.
Chlapec míjí zničenou helikoptéru ruské výroby. Snímek je z Kábulu z 5. února 2009.
Býval to pěkný kulturáček... Nyní zřícenina bývalého kulturního zařízení sovětské armády v Afghánistánu.
Abdul Wassay ukazuje fotografii svého bratra, který zemřel během jednoho ze vzdušných náletů SSSR; tento zasáhl vesnici Ali Mardan severně od Kábulu, kde Wassayho rodina žila.
Foto: Reuters
Reuters Reuters
16. 2. 2009 12:08

Kábul - Rusové a další národy bývalého Sovětského svazu si připomněli v neděli 20.výročí odchodu sovětských vojsk z Afghánistánu. Právě 15.února 1989 překročil severní afghánskou hranici přes řeku Amudarji poslední voják: velitel sovětských operací v Afghánistánu generál Boris Gromov.

V asijské zemi zahynulo téměř patnáct tisíc Sovětů, celkem se tam "protočilo" téměř půl milionu vojáků SSSR.

Okupace stála život více než milion Afghánců. Kreml se snažil držet v Kábulu u moci komunistický režim. Ten i přes masivní pomoc ovládal jen část země a v roce 1992 se definitnvě zhroutil.

Dnes jsou v zemi rozmístěny jednotky NATO a mnozí Rusové jim vzkazují: Dopadnete stejně jako my.

 

Právě se děje

před 14 minutami

11 mrtvých po nehodě vlaku v Egyptě

Při nehodě osobního vlaku v Egyptě zahynulo nejméně 11 lidí, dalších zhruba 100 se jich zranilo. Oznámilo to egyptské ministerstvo zdravotnictví.

před 36 minutami

Hrubec jen jednou inkasoval a Omsk se ujal ve finále KHL vedení

Brankář Šimon Hrubec vychytal Omsku vítězství v úvodním finálovém duelu Kontinentální hokejové ligy. Český gólman zneškodnil 28 střel hráčů CSKA a Avangard na ledě vítěze základní části vyhrál 4:1.

Hrubce před více než 7000 diváky v CSKA Areně překonal jen v úvodu třetí třetiny Andrej Loktionov po chybě obránce. Snížil tím na 1:2, ale domácí se obratu nedočkali. O deset minut později americký útočník Reid Boucher v přesilovce vrátil hostům dvougólový náskok a do prázdné branky zpečetil výhru Ilja Kablukov. V první a druhé třetině položili základ k vítězství Jegor Činachov a běloruský obránce Kirill Gotovec.

Druhý zápas je na programu v úterý znovu v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy