reklama
 
 

Rusové lapili u somálských břehů tři pirátské lodě

13. 2. 2009 10:41
Rusko je součástí mezinárodní koalice, která hlídkuje kolem Afrického rohu

Moskva - Ruské námořnictvo, které se nedávno zapojilo do mezinárodních operací proti somálským pirátům u severovýchodních břehů Afriky, zaznamenalo čerstvý úspěch.

Agentura Interfax oznámila, že Rusové dnes obklíčili a zadrželi hned tři pirátská plavidla. Válečná loď Petr Veliký, schopná nést i jaderné hlavice, má na palubě deset zatčených Somálců.

Somálští piráti přepadávají nákladní i výletní lodě v Indickém oceánu a zavlékají je do svých přístavů na somálském pobřeží. Pak žádají výkupné.

Mezi jejich "úlovky" se ocitlo například i ukrajinské plavidlo s nákladem zbraní včetně tanků nebo saúdský ropný tanker. Na ochranu pobřeží vyslaly své vojenské lodě kromě Ruska také například Spojené státy, Francie, Německo, Indie nebo Japonsko.

Řádění pirátů se v loňském roce stalo pro mezinárodní lodní přepravu vážným problémem. Některé společnosti raději začaly volit pro svá plavidla náhradní trasy. Delší, ale bezpečnější.

Libyjský vůdce a novopečený předseda Africké unie Muammar Kaddáfí se nicméně minulý týden pirátů zastal. Podle něj jen reagují na chamtivost Západu.

autor: Martin Novák | 13. 2. 2009 10:41

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama