Moskva - Částečná výměna posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se odkládá.
Rusové se v souvislosti se zřícením vesmírné nákladní lodi Progress, o kterou přišli ve středu, rozhodli odložit další pilotovaný let na přelom října a listopadu.
Informoval o tom šéf programu pilotovaných letů ruské vesmírné agentury Roskosmos Alexej Krasnov.
"Termín dalšího letu bude znám až po ukončení práce naší komise. Domníváme se, že se může uskutečnit na konci října nebo na začátku listopadu, ne dříve. Takový je náš plán," řekl Krasnov agentuře RIA Novosti.
Předtím hodlá Roskosmos uskutečnit dva zkušební lety Sojuzů bez posádky.
Zpozdí se také návrat dvou ruských a jednoho amerického kosmonauta, kteří už se pomalu chystali na cestu domů. Podle současného plánu se Alexandr Samokuťajev, Andrej Borisenko a Ronald Garan z orbitálního komplexu vrátí 16. září.
Zbývající trojice astronautů na ISS, Rus Sergej Volkov, Japonec Satoši Furukawa a Američan Michael Fossum se vrátí v listopadu.
Všechno šlo dobře. Ale jen 325 vteřin
Nákladní loď Progress M-12M odstartovala ve středu z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu a s více než 3,5 tuny nákladu, hlavně vody, potravin, kyslíku a paliva mířila k ISS.
Už po 325 sekundách letu se ale vyskytl problém. Na konci první fáze letu se měla oddělit od nosné rakety Sojuz-U, k čemuž ale nedošlo.
Loď částečně shořela v hustých vrstvách atmosféry a její zbytky se spolu s třetím stupněm nosné rakety zřítily na zemský povrch. Trosky dopadly na území Altajské republiky při hranicích s Čínou a Kazachstánem.
Podle ruského kosmického experta Sergeje Puzanova má šestičlenná posádka na stanici zásoby na dva až tři měsíce, a ztráta Progressu tak není kritická.
Od zastavení letů amerických raketoplánů letos v létě přitom ruské lodi Progress představují jediný dopravní prostředek zajišťující spojení s vesmírnou stanicí.