Zabijákem byl podle vyšetřovatelů devatenáctiletý student Abdulaziz Abdulazizov, zákazníkem hacker Jaroslav Sumbajev, zadržený v Gruzii a tento měsíc vyhoštěný do Ruska.
"Hacker Sumbajev považoval devětačtyřicetiletou Šiškinovou za osobního nepřítele. Ambiciózní a přímočará Šiškinová mu oplácela stejně a pátrala po něm podle stop, které zanechal na internetu," uvedla ruská redakce BBC.
Vyšetřovatelka odhalila Sumbajeva jako mozek bandy hackerů, kteří okrádali cestovní kanceláře o miliony rublů. Hacker o ní nenávistně psal a vyhrožoval jí. Když po něm nechala vyhlásit mezinárodní pátrání, po vzoru hrdiny svého oblíbeného filmu "Chyť mě, když to dokážeš" jí pravidelně z ciziny telefonoval či zanechával vzkazy, dokonce jí poslal svoji fotku na pozadí mostu přes Bospor.
Z Istanbulu však Sumbajev musel utéci do Gruzie v tajné skrýši pod střechou turistického autobusu, a tehdy napsal, že chystá nájemnou vraždu. Nejprve nechal podpálit vyšetřovatelčin automobil. Šiškinová nicméně odmítla přidělenou ochranku. Loni 10. října ji zastřelili, když vycházela ze svého domu u Moskvy. Vrah vypálil dva výstřely, z nichž jeden zasáhl oběť do šíje. Střelec vzápětí uprchl. Zraněnou našel její muž, ale žena vykrvácela na místě.
O půl roku později se k činu přiznali dva nezletilci. Zakázku na vraždu přijali v darknetu, na platformě majitele internetového obchodu s narkotiky, ve kterém střelcův sedmnáctiletý společník vypomáhal.
"Byla to nejen první vražda plně zorganizovaná přes darknet, ale i první vyřešená vražda z darknetu," tvrdí Igor Bederov ze společnosti Internet-rozysk, která pomáhala vyšetřovatelům při pátrání.
Střelce se podařilo dopadnout i díky tomu, že k cestě na místo zločinu i k útěku z místa činu použil taxi, objednané přes internet. Nyní mu hrozí doživotí.
Devětadvacetiletý Sumbajev, zadržený v Gruzii kvůli nedovolenému ozbrojování, žádal o politický azyl, ale gruzínský soud rozhodl o jeho vyhoštění do vlasti.
Hacker napsal BBC, že s vraždou nemá nic společného a že za mříže jej dostaly ruské tajné služby, které ho prý nutily, aby pro ně v letech 2012 a 2013 pracoval a "rozvracel ekonomiku Spojených států a evropských zemí".
Šiškinová byla posmrtně vyznamenána řádem Za statečnost. Internetový obchod s narkotiky, který prý posloužil k objednání vraždy, zůstal podle BBC v provozu.