Ruský radioteleskop zachytil tajemný signál z vesmíru. Nikdo neví, odkud pochází

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 30. 8. 2016 12:43
Signál zachycený v Rusku je mimořádnou událostí, připomínající podobnou záhadu z roku 1977. Astronomové ale tradičně mírní očekávání, že by mohlo jít o nějaký průlom. "Je dost velká pravděpodobnost, že může jít o nějakou vojenskou komunikaci mezi Zemí a satelity," tvrdí americký vědec Nick Suntzeff z univerzity College Station v Texasu nedaleko Houstonu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Youtube/NASA

Washington/Moskva – Ne, že by astronomové zadržovali dech a chystali se oznámit, že lidstvo konečně narazilo ve vesmíru na jinou civilizaci a ukázalo se, že nejsme sami. Ale jsou udiveni.

Od hvězdy HD164595, která se nachází 95 světelných let od Země, přišel neznámý signál.

Radioteleskop RATAN-600 v Zelenčukskaje na jihu Ruska nedaleko hranice s Gruzií ho zaznamenal už loni, ale experti svět o události zpravili až nyní.

Jako první tak učinil italský astronom Claudio Maccone z turínské univerzity. Údajně šlo o silný signál neznámého původu a zaznamenán byl 15. května 2015.

"Nikdo netvrdí, že jde o kontakt mimozemské civilizace, ale je to věc, která si zaslouží podrobné zkoumání," řekl agentuře AFP Paul Gilster, který vede odborný server Centauri Dreams.

Naznačuje, že pokud by signál skutečně byl mimozemského původu, mohlo by jít o daleko vyspělejší civilizaci, než je naše.

Astronomové ale tradičně mírní očekávání, že by mohlo jít o nějaký průlom. "Je dost velká pravděpodobnost, že může jít o nějakou vojenskou komunikaci mezi Zemí a satelity," tvrdí americký vědec Nick Suntzeff z univerzity College Station v Texasu nedaleko Houstonu.

"Princip je v hledání atypického signálu, odlišného od toho, co ve vesmíru známe. Lidstvo doufá v zachycení signálu od inteligentního života, ale ani tento případ to zatím nepotvrzuje. V každém případě se ale hledání života ve vesmíru oproti minulým desetiletím více přiblížilo k seriozní vědě.

Například hledání takzvaných extrasolárních planet u cizích hvězd  je v současné astronomii výrazně upřednostňováno. A nedávný objev planety v obyvatelné zóně u Proximy Centauri, po Slunci k nám nejbližší hvězdy, tento zájem dokazuje. Je ale důležité, aby nám zůstal zachován rozum a kritický přístup k získaným informacím,“ řekl Aktuálně.cz Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.

Gilster přirovnává událost k té z konce 70. let minulého století, kdy astronom Jerry Ehman zachytil silný signál v souhvězdí Střelce. Od dvojhvězdy Chi-1 Sagittarii, vzdálené přes 220 světelných let od Země.

Signál zachytil jen jednou, 15.srpna 1977. Pak už se nikdy neopakoval. Vědci nerozluštili, o co se mohlo jednat.

"Pokud se ani tento signál nebude opakovat, nemáme šanci zjistit, jakého původu byl," uvádí Gilster.

Někteří známí vědci varují před tím, aby se lidstvo těšilo na setkání s jinou civilizací ve vesmíru. Patří k nim například britský fyzik Stephen Hawking, který opakovaně uvedl, že to může být náš konec.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Neznámí ozbrojenci v Bagdádu postříleli nejméně 15 lidí, 60 dalších zranili

Ozbrojenci v autech na bagdádském náměstí Chilání v pátek zastřelili nejméně 15 lidí včetně nejméně dvou policistů a 60 dalších zranili. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a zdravotníků o tom informovala agentura AP.

Incident se stal v místě, kde se konají protesty. Lidé v panice začali před střelbou utíkat na nedaleké náměstí Tahrír a do blízkých mešit.

Střelba se odehrála ve chvíli, kdy demonstranti zablokovali tři důležité mosty v Bagdádu, které vedou k takzvané zelené zóně, kde sídlí vláda. Nejmenovaný demonstrant agentuře AP sdělil, že se protestující na mostě Sinak ocitli pod palbou a na místě jsou mrtví a zranění.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy