Rusko zpřísňuje omezení homosexuálů. Zakáže informace o LGBT v médiích i filmu

ČTK ČTK
24. 11. 2022 10:29
Ruští poslanci ve čtvrtek podle očekávání schválili zpřísnění zákazu takzvané propagace homosexuality. Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, podle agentury TASS přijala v třetím čtení novelu, která zakazuje propagovat "netradiční sexuální vztahy" a pedofilii, ale také šířit informace o sexuálních menšinách (LGBT) v médiích, na internetu, v reklamě, knihách a ve filmu.
Protesty v Moskvě v srpnu 2019. Přestaňte nás bít, stojí na ceduli.
Protesty v Moskvě v srpnu 2019. Přestaňte nás bít, stojí na ceduli. | Foto: Shutterstock

Zakazuje také šířit informace, které by mezi dospívajícími mohly vyvolat zájem o změnu pohlaví. Zakázáno má být promítání filmů obsahujících "materiály propagující netradiční sexuální vztahy a preference", napsala TASS. Za porušení zákazů podle agentury Interfax hrozí vysoké pokuty.

Se zněním zákona ještě musí souhlasit ruští senátoři a je potřeba také podpis hlavy státu. Obvykle jde však jen o formalitu. V Rusku již dříve zákon zakazoval propagovat homosexualitu mezi nezletilými. Jiný zákon zakazuje sňatky mezi homosexuálními páry a adopce dětí homosexuály.

Režim ruského prezidenta Vladimira Putina, který před 274 dny rozpoutal válku proti Ukrajině, se staví do pozice ochránce "tradiční morálky" a rodinných hodnot před tím, co prokremelští propagandisté i vládní politici popisují jako dekadenci, rozvrat a "satanismus", přicházející ze Západu.

Loni, kdy Rusko ještě bylo členem Rady Evropy, odmítlo splnit rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva o registraci homosexuálních svazků, a to s odůvodněním, že tento krok by odporoval ruské ústavě. "Vnucují nám 'hodnoty', které jsou nám cizí. Rozhodnutí, které odporuje ústavě, nesplníme," prohlásil tehdy předseda dumy Vjačeslav Volodin podle listu Kommersant.

Do ruské ústavy bylo při předloňské novelizaci na Putinův návrh přidáno ustanovení ukládající povinnost chránit "instituci manželství jako svazku muže a ženy".

Homosexualita byla v Rusku trestná do roku 1993, do roku 1999 byla klasifikována jako duševní nemoc. Od roku 2013 země zakázala "propagandu netradičních způsobů života mezi nezletilými" a podle tohoto zákona lze pokutovat každý čin, který úřady uznají za propagaci homosexuality. Moskva zákaz využívala k zadržování aktivistů za práva sexuálních menšin či k rušení takzvaných pochodů hrdosti.

Kromě tohoto zákazu se sexuální menšiny potýkají i s dalšími těžkostmi - v některých částech Ruska, například na převážně muslimském Kavkazu, také s otevřeným pronásledováním a násilím.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Stržená trolej přerušila provoz tramvají v Holešovicích

Porucha trakčního vedení přerušila v Praze kolem 21:30 provoz tramvají mezi zastávkami Výstaviště a Nádraží Holešovice. Provoz je ale omezen téměř v celých Holešovicích. Podle webu dopravního podniku by provoz pěti tramvajových linek mohl být v postiženém úseku obnoven zhruba hodinu po půlnoci.

Poruchu na troleji způsobil podle dopravního podniku nadměrný náklad. "Náhradní doprava není zavedena z důvodu neprůjezdnosti úseku," uvedl dopravce. Zároveň vyzval cestující, aby využili linku metra C do stanice Vltavská.

Tramvaje linek 1, 6, 17, 25 a 36 jezdí odklonem. Linky 1, 6 a 25 jsou odkloněny přes Těšnov a Invalidovnu, linka 17 přes Karlín a dále na Palmovku a Vychovatelnu. Linka 36 jezdí přes Florenc, Invalidovnu, Palmovku a Vychovatelnu.

před 6 hodinami

Dubovská se poprvé v sezoně nevešla do dvacítky

Lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu v americkém Killingtonu dvaadvacátou příčku a poprvé v této sezoně Světového poháru se nevešla do první dvacítky. První výhru ve slalomu v elitním seriálu mohla oslavit Švýcarka Wendy Holdenerová, která byla před dnešním závodem už třicetkrát na stupních vítězů, ale nikdy nezvítězila. Tentokrát se podělila o první příčku se Švédkou Annou Swennovou Larssonovou, pro niž to byla rovněž vítězná slalomová premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy