Tady něco nehraje. V hejnu smrtících ruských dronů se čím dál častěji schovává léčka

Blahoslav Baťa Blahoslav Baťa
6. 12. 2024 9:31
Rusko zřejmě zintenzivňuje používání falešných útočných dronů, aby přelstilo ukrajinskou protivzdušnou obranu. Přibližně polovina bezpilotních letounů jsou návnady, uvádí washingtonský think-tank Institut pro studium války (ISW).
Dron Gerbera používají Rusové jako návnadu pro ukrajinskou protivzdušnou obranu. | Video: Aktuálně.cz/X/Necro Mancer/Jun

ISW tvrdí, že ruský agresor se snaží odlákat pozornost ukrajinské protivzdušné obrany při hromadných vzdušných útocích. Jedním z posledních příkladů může být útok z konce listopadu, kdy Rusové vypustili na Ukrajinu rekordních 188 íránských dronů Šáhed. Ukrajina oznámila, že přibližně polovina strojů se ztratila.

Podle analytiků Institutu pro studium války to naznačuje, že ruské síly pravděpodobně použily velký počet dronů jako léčku, která má zahltit ukrajinskou protivzdušnou obranu. "Rusko bude pravděpodobně i nadále používat 'klamné' drony a zkoušet různé úderné varianty, aby zvýšilo účinnost úderů na velkou vzdálenost před zimou a během ní," tvrdí analytici.

V posledních týdnech Rusko zintenzivnilo své útoky ze vzduchu, pravděpodobně s cílem oslabit ukrajinskou energetickou infrastrukturu v chladných zimních měsících. Ukrajina proti těmto útokům používá systémy protivzdušné obrany a technologie elektronického boje, píše server Business Insider.

Rusko však k překonání ukrajinské protivzdušné obrany používá různé taktiky, útočí na Ukrajinu různými bezpilotními letouny a řízenými střelami najednou. Přitom používá i návnady, aby vytvořilo (v ukrajinské obraně - pozn. red.) mezery, které může využít. Jako falešně útočící bezpilotní letouny Rusko využívá i stroje pod označením Gerbera.

Agentura Associated Press v listopadu zjistila, že Rusko používá roje "falešných" dronů, které obklopují smrtící termobarické drony. Zdroj obeznámený s tajnou ruskou muniční továrnou, kde se drony vyrábějí, sdělil, že přibližně polovina dronů, které nyní míří na Ukrajinu, jsou návnady. 

Termobarické drony vytvářejí vysokotlaký vír, který je schopen proniknout silnými zdmi a způsobit zranění včetně zhroucení plic, rozdrcení očních bulv a poškození mozku, uvedla agentura AP. U termobarických zbraní ničivý účinek tlakové vlny a za ní následujícího podtlaku převyšuje účinnost běžných konvenčních výbušnin.

Noc prosvítilo šest záblesků. Expert vysvětlil, jak funguje Putinova "děsivá" raketa. (Celý článek s videem zde)

Expert popsal, jak přesně fungoval nový typ rakety Orešnik při útoku na ukrajinské Dnipro. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy