Tajný dokument Kremlu velí k boji se Západem: Nový světový řád určí válka na Ukrajině

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
18. 4. 2024 15:53
Americký list odhalil, že existuje tajný dodatek k oficiální koncepci ruské zahraniční politiky. Režim Vladimira Putina v dokumentu vyzývá k útočné informační kampani proti Západu, který má podkopat jeho jednotu. A také v něm stojí, že výsledek války na Ukrajině "do značné míry určí obrysy budoucího světového řádu".
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

"Musíme pokračovat v úpravě našeho přístupu ke vztahům s nepřátelskými státy," uvádí se v dokumentu z roku 2023, který americkému listu The Washington Post poskytla jedna z evropských zpravodajských služeb.

"Je důležité vytvořit mechanismus pro vyhledávání zranitelných míst jejich vnější a vnitřní politiky s cílem vypracovat praktické kroky k oslabení protivníků Ruska," cituje přední deník z tajného dodatku koncepce ruské zahraniční politiky.

Ruské ministerstvo zahraničí v něm rovněž vyzývá k opatřením ve "vojensko-politické, ekonomické a obchodní i informačně psychologické sféře", která by byly vedená proti takzvané koalici "nepřátelských zemí", mezi něž Kreml oficiálně řadí nejen Spojené státy, ale i Česko.

Dokument poprvé oficiálně potvrzuje dlouhodobé obavy západních představitelů, kteří už roky varují před ruskou hybridní válkou. Moskva byla v posledních letech opakovaně obviňovaná z toho, že se snažila ovlivnit demokratické volby v některých státech EU i USA a ve společnosti rozšířit obavy a nejistotu.

Podle časopisu Foreign Policy existuje podezření, že se Kreml snažil v poslední době ovlivnit letošní prezidentské volby na Slovensku. Zvítězil v nich nakonec kandidát vládní strany Hlas Peter Pellegrini, který vyzývá k zahájení mírových rozhovorů na Ukrajině.

"Vliv Ruska byl obrovský," vysvětlila tomuto magazínu Eva Mihočková z bratislavského think-tanku Slovenská asociace pro zahraniční politiku. "Je zřejmé, i když zatím neexistují důkazy, že některá média jsou skutečně placena Moskvou. Rozhodně však zastávají linii, která odráží ruské zájmy," popsala dění na Slovensku.

V Česku minulý měsíc kontrarozvědka BIS odhalila vlivovou síť, prostřednictvím které se Rusko snažilo ovlivnit červnové volby do Evropského parlamentu. Vláda Petra Fialy (ODS) následně zařadila na sankční seznam politika a podnikatele Viktora Medvedčuka, politika Arťoma Marčevského a společnost Voice of Europe.

Už dříve odhalené dokumenty ukázaly, že se Rusko snaží oslabit západní pomoc Ukrajině tím, že podporuje krajně pravicové strany a politiky s protizápadními názory. V nově zveřejněném tajném dokumentu se mimo jiné uvádí, že výsledek ruské války na Ukrajině "do značné míry určí obrysy budoucího světového řádu".

To naznačuje, že Moskva považuje výsledek své invaze za neoddělitelně spjatý se schopností prosadit svou vůli v celosvětovém měřítku, doplňuje list The Washington Post.

Napjaté situaci na Ukrajině nyní nepomáhá fakt, že americký Kongres stále neschválil další balíček pomoci Kyjevu, který blokují republikáni. O pomoci by se mělo hlasovat tento týden, není ale zatím jisté, jak konkrétně bude vypadat.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že nekomentuje "existenci či neexistenci interních dokumentů" ani postup prací na nich. "Jak jsme již několikrát na různých úrovních uvedli, můžeme potvrdit, že jsme naladěni rozhodně bojovat proti agresivním krokům kolektivního Západu v rámci hybridní války zahájené proti Rusku," dodala ruská diplomacie.

"Rusko může Spojeným státům způsobit potíže v mnoha různých oblastech světa," potvrdil deníku The Washington Post přední ruský akademik s úzkými vazbami na vysoce postavené ruské diplomaty, který si přál zůstat v anonymitě. "Jedná se o Blízký východ, severovýchodní Asii, africký kontinent a dokonce i Latinskou Ameriku," vyjmenoval.

Video: "Radši schytám střelu, než abych zabíjel". Rusku od začátku války utekly tisíce vojáků 

Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy