Kyjev - Ukrajina si připomněla sedmdesáté páté výročí "holodomoru".
Někdejší vládce Sovětského svazu Stalin tehdy při "potírání ukrajinských nacionalistů" nechal vyhladovět miliony nevinných Ukrajinců. Mezi oběťmi byli i Rusové, Moldavané, Kazaši a další "neposlušní" obyvatelé.
Během této "hladové čistky", která probíhala na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století, a jež byla za sovětské éry tabu, zemřelo podle různých odhadů až 14 milionů lidí.
To je dvojnásobek počtu lidí vyhlazených v koncentračních táborech nacistického Německa.
Naposledy zveřejněná čísla Institutu demografických a společenských studií Národní akademie věd Ukrajiny říkají, že počet úmrtí jen během roku 1933 hlad zabil 3,5 milionu lidí.
S odvoláním na pracovníka Institutu Omeljana Rudnického to oznámila agentura UNIAN. Ten se v pondělí nechal slyšet, že jde o vůbec první pokus o určení počtu obětí na základě demografických dat.
Podle studie tak v roce 1933 hlady zemřelo 940 tisíc lidí ve věku mezi 15 a 60 roky, 262 tisíc lidí ve věku důchodovém a asi 800 tisíc dětí.
Toto číslo se ovšem týká jen uvedeného roku. Stalin přitom hlad jako nástroj boje proti ukrajinským nacionalistům požíval už od roku 1927. Za celou dobu této genocidy zemřela hlady asi třetina všech ukrajinských dětí.
Podle vědců až 15 procent všech obětí pochází z Kyjevské oblasti, Charkova, Oděssy a Moldavské autonomní republiky. Čistku si o víkendu kromě oficiálních představitelů Ukrajiny připomněli i prezidenti pobaltských republik a dalších zemí.
Popírání holocaustu je trestné. Co "holodomor"?
Čas od času se převážně v ruských médiích objevují teorie zpochybňující rozsah i příčiny vypuknutí hladomoru. Naposled se tak stalo v pondělí, kdy ruská agentura Novosti přinesla vyjádření ruského historika Anatolije Žilina.
"Teorie, že byl hladomor aktem proti Ukrajinskému národu, se zrodila ve Spojených státech v roce 1984 za účelem boje proti Sovětskému svazu jako 'říši zla'," tvrdí historik.
Podle něj se o výmysly USA postaral například známý teoretik mezinárodních vztahů Zbygniew Brzezinski, který je dle Žilina "rusofobem". Či žena prezidenta Ukrajiny Viktora Juščenka Kateřina, jež působila v Bílém domě ve Washingtonu za prezidenta Raegana.
Z toho, že současný prezident Juščenko používá hladomor k propagandě proti Rusům, jej obvinil i ruský prezident Medveděv a premiér Putin.
Juščenko však několikrát popřel, že by se jednalo o útoky proti Rusům, v několikerých projevech pak Rusy jmenoval jako oběti této genocidy.
"Z hladomoru neobviňujeme ruský národ, pouze komunistický režim," řekl v odpovědi na dopis, který obdržel od Meveděva.