Rusko propustilo ukrajinskou zdravotnici, která natáčela utrpení v Mariupolu

ČTK ČTK
18. 6. 2022 12:16
Známá ukrajinská zdravotnice Julija Pajevská, kterou ruské invazní síly v polovině března zajaly v Mariupolu, je po třech měsících na svobodě. Oznámil to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a potvrdila agentura AP, která hovořila s jejím manželem. Pajevská v březnu předala agentuře AP videozáznamy z obléhaného Mariupolu, které šokovaly svět.
Foto: UkrInform

Záběry z tehdy obléhaného Mariupolu, který se snažily dobýt ruské jednotky, předala novinářům tiskové agentury, kteří ve městě zůstali jako poslední zahraniční žurnalisté. Ti pak v polovině března 256 gigabajtů záznamů na malé datové kartě vyvezli schované v tamponu a později některé zveřejnili. Pajevská a její kolega skončili o den později v ruském zajetí. Bylo to ve stejný den, kdy ruský nálet zasáhl divadlo v centru města, kde podle AP zemřelo kolem 600 lidí.

Ukrajinská zdravotnice Julija Pajevská natáčela od prvního dne invaze válečné dění v obsazeném Mariupolu. | Video: Associated Press

Podle ukrajinské agentury Ukrinform zachraňovala Pajevská životy vojáků a civilistů na Donbase osm let. Původně trenérka aikida a designérka se po vypuknutí konfliktu na východě země mezi proruskými separatisty a ukrajinskými silami rekrutovala jako zdravotnice a později vybudovala vlastní evakuační tým dobrovolníků známý jako "Tajřini andělé", píše agentura. Podle webu ArmyInform zachránila stovky ukrajinských vojáků.

Rusko vykreslilo Pajevskou jako člověka pracujícího pro nacionalistický pluk Azov, což odpovídá narativu Moskvy, která vojenskou agresi v sousední zemi zdůvodnila jako snahu o "denacifikaci" Ukrajiny, píše AP. Zároveň upozorňuje, že žádné důkazy, které by podporovaly toto tvrzení, nenašla. Samotné záběry, které Pajevská natočila, jsou niterným svědectvím úsilí o záchranu raněných na obou stranách, píše AP.

Například na videu, které zdravotnice pořídila 10. března, jsou dva ruští vojáci, které hrubě vytahuje ze sanitky člen ukrajinských ozbrojených sil. Jeden ze zraněných je na invalidním vozíku, druhý klečí na kolenou, ruce má svázané za zády a zjevně má poraněnou nohu. Ukrajinský voják mu nadává. "Klid, klid," říká v této situaci Pajevská. Vzápětí se jí jedna z přihlížejících žen ptá, zda bude léčit Rusy. "Oni k nám tak laskaví nebudou. Ale jinak to nejde. Jsou to váleční zajatci," odvětí Pajevská.

V pátek Zelenskyj oznámil, že zdravotnice byla propuštěna. "Tajra už je doma. Budeme pracovat na tom, aby byli propuštěni všichni," uvedl prezident ve videu na sociální síti Telegram. Na Ukrajině byly uneseny nebo zajaty stovky významných osobností, včetně místních úředníků, novinářů, aktivistů a obránců lidských práv, upozorňuje AP.

"Byl to tak velký pocit úlevy. Zní to jako obyčejná slova a já ani nevím, co říct," reagoval manžel Pajevské Vadym Puzanov. Agentuře řekl, že s manželkou hovořil po telefonu a byla na na cestě do kyjevské nemocnice.

Pajevská kameru dostala v roce 2021, aby natáčela dokument pro společnost Netflix o inspirativních lidech. Když však její zemi napadly ruské jednotky, použila ji k natáčení scén o záchraně zraněných civilistů a vojáků, poznamenala AP.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
Další zprávy