Rusko prodává stíhačky Sýrii. Mohou skončit v Íránu

rst, ČTK
19. 6. 2007 11:26
Deník Kommersant odhalil zákulisí zbrojních dodávek
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád podepsal se syrským diktátorem Bašárem Asadem smlouvu o vojenské spolupráci
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád podepsal se syrským diktátorem Bašárem Asadem smlouvu o vojenské spolupráci | Foto: Reuters

Damašek - Rusko zahájilo dodávku pěti stíhaček MiG-31E do Sýrie, napsal dnes s odvoláním na několik na sobě nezávislých zdrojů ruský deník Kommersant.

Podle listu je přitom možné, že za letadla neplatí Damašek, ale Írán, kde by stroje také nakonec mohly skončit.

Rusko také Sýrii prodává několik moderních strojů MiG-29M. Celková hodnota kontraktu se odhaduje na jednu miliardu dolarů (asi 20 miliard korun), uvádí Kommersant.

Smlouvu na dodávku pěti letadel MiG-31, určených především k likvidaci raket s plochou dráhou letu, uzavřel ruský podnik Rosoboronexport na počátku letošního roku. Výroba těchto strojů byla ukončena v roce 1994.

Sýrie proto získává letadla z rezerv ruských vzdušných sil a nyní je v Nižním Novgorodu továrna Sokol upravuje podle přání zákazníka, napsal list.

MiG 29 předvádí manévr na letecké show ve Francii.
MiG 29 předvádí manévr na letecké show ve Francii. | Foto: Reuters

Smlouva s Íránem

Obchod ale podle Kommersantu vyvolává mnoho otázek. List připomíná, že teprve v zimě roku 2005 odepsalo Rusko 70 procent syrského dluhu a od té doby se pravidelně objevují informace o syrském zájmu kupovat drahé ruské zbrojní systémy.

Západní experti podle deníku upozorňují, že Damašek se možná zbraně nepokouší pořídit pro sebe.

Moskva a Sýrie například loni uzavřely kontrakt na dodávky 36 protivzdušných systémů, z nichž nejméně deset má být podle odborného tisku do konce roku 2008 předáno do Íránu.

Takové schéma spolupráce obou zemí je podle Kommersantu zcela realistické a zakládá se na dohodách o obranné a vojenské spolupráci mezi Damaškem a Teheránem, podepsaných v letech 2005 a 2006.

Jedna z nich například řeší způsob íránského financování syrských nákupů zbrojních systémů v Rusku, na Ukrajině a v Číně.

Kommersant cituje i izraelské vojenské odborníky, podle kterých pět stíhaček nemůže situaci v oblasti výrazně změnit. Důležitý je podle nich ale sám fakt, že Rusko obnovilo dodávky svých zbraní na Blízký východ.

Kauza Safronov

Na stejné kauze pracoval svého času také reportér Kommersantu Ivan Safronov. Chystal se prý publikovat materiál o tajných dodávkách ruských zbraní do Sýrie a Íránu prostřednictvím Běloruska, začátkem března ho ale našli mrtvého pod okny jeho moskevského bytu.

ČTĚTE VÍCE: Další ruský novinář mrtev. Vyšetřuje se

Jeho smrt znovu oživila debatu o hranicích svobody tisku v současném Rusku. Podle lednové zprávy amerického Výboru na ochranu novinářů (CPJ) bylo v Rusku od roku 2006 zabito ve stylu nájemných vražd 13 ruských žurnalistů.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy