Moskva - Ruská armáda hodlá na základnách v Jižní Osetii a Abcházii udržovat vojenskou sílu v počtu 7600 mužů.
Oznámil to dnes ruský ministr obrany Anatolij Serďukov, který o podrobnostech informoval prezidenta Dmitrije Medveděva.
Ten ministrovi před časem uložil, aby naplánoval realizaci vojenské pomoci, o niž Moskvu oba gruzínské separatistické regiony požádaly ještě předtím, než ruská vláda minulý měsíc uznala jejich nezávislost.
K dnešnímu dni už také Rusko s oběma republikami navázala diplomatické styky: "Vyměnili jsme si nóty o zřízení diplomatických styků na úrovni velvyslanectví," prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poté, co se setkal se svými protějšky z obou regionů.
Když byl na tiskové konferenci tázán, jak dlouho ruské jednotky v obou regionech zůstanou, odpověděl šéf ruské diplomacie: "Budou tam dlouho... Je to nezbytné, abychom předešli opakování gruzínské agrese."
Gruzie trvá na své územní celistvosti
K oznámení dochází pouhý den poté, co Rusko slíbilo, že ze zbytku území Gruzie stáhne své jednotky během jednoho měsíce.
Čtěte také: Gruzie přivítala Medveděvův slib stáhnout vojáky
Gruzínský prezident Michail Saakašvili přesto trvá na tom, že Rusové musejí vyklidit i území Jižní Osetie a Abcházie: "Gruzie se v žádném případě nevzdá kousku své suverenity, kousku svého území," prohlásil.
K dnešnímu dni kromě Ruska uznala nezávislost Jižní Osetie a Abcházie pouze Nikaragua. Úmysl učinit v dohledné době podobný krok ale v pondělí avizoval také běloruský prezident Alexandr Lukašenko.
Čtěte také: EU chce novou východní politiku. Dočká se i Lukašenko?
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko naopak na setkání s představiteli EU v Paříži vyloučil, že by jeho země mohla nezávislost obou regionů uznat. Územní celistvost Gruzie jednoznačně hájí i Evropská unie.