Rusko odmítá výtky OBSE, běloruské volby naopak ocenilo

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
25. 9. 2012 15:04
Bělorusové volili v neděli, v tamním parlamentu nebude ani jeden opozičník
Parlamentní volby v Bělorusku
Parlamentní volby v Bělorusku | Foto: Reuters

Minsk - Do běloruského parlamentu se v nedělních volbách nedostal ani jeden představitel opozice, jak tomu ostatně je od roku 2004.

A zatímco podle pozorovatelů mise OBSE nebylo hlasování svobodné ani nestranné, Rusko si ho pochvaluje.

Nehorázné lži

Zvoleno bylo 109 ze 110 kandidátů. V jednom obvodě nezískal kandidát potřebných 50 procent hlasů a neměl alternativu.

Voleb se podle oficiálních údajů zúčastnilo 74,2 procenta voličů, což ovšem opozice považuje za "velmi nadhodnocené".

"Nehorázně lže," řekl na adresu volební komise šéf běloruské křesťanské demokracie Vital Rymaševski, který loni neúspěšně kandidoval proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi.

Podle jeho strany se voleb zúčastnilo jen 38 procent voličů. "Téměř ve všech velkých městech jsme registrovali bojkot voleb. V mnoha okrscích byla účast výrazně nižší než požadovaných 50 procent," dodal.

Volby se konaly bez účasti hlavních opozičních stran, Sjednocené občanské strany a Běloruské lidové fronty, které tak protestovaly proti věznění politických oponentů, proti omezování svobody slova. Do voleb šly jen dvě opoziční síly, hnutí Za svobodu a strana opozičních komunistů.

Parlamentní volby v Bělorusku
Parlamentní volby v Bělorusku | Foto: Reuters

Parlament v Bělorusku má podřízenou roli, o všech významných otázkách včetně jmenování vlády rozhoduje autoritářský prezident Alexandr Lukašenko. Žádné z voleb za jeho osmnáctileté éry panování nebyly západními státy ani evropskými institucemi označeny za svobodné a demokratické.

"Částečně reálné" výtky

"Svobodné volby znamenají, že se lidé mohou svobodně vyjadřovat, shromažďovat se a usilovat o získání mandátu, ale nic takového jsme tady během volební kampaně neviděli," uvedl koordinátor mise Matteo Mecacci v předběžné zprávě OBSE, která vyslala do Běloruska 330 pozorovatelů.

"U volebních institucí jsme postrádali nestrannost a máme výhrady i ke sčítání hlasů. Proces podávání stížností a odvolání nezaručoval efektivní prostředek ochrany," dodal Mecacci a připomněl, že mnoho prominentních politiků, kteří mohli sehrát významnou roli ve volbách, zůstává ve vězení nebo nebylo připuštěno k volbám kvůli svému "záznamu v trestním rejstříku". Konečnou zprávu vydá OBSE během dvou měsíců.

Zcela odlišné hodnocení zaznívá z Ruska. "Jsme si jisti, že běloruští občané si mohli v nedělních volbách uvědoměle vybrat," uvedlo v úterý tamní ministerstvo zahraničí. Podle něho měli pozorovatelé OBSE zpolitizovaný přístup.

Ústřední volební komise už před vyjádřením pozorovatelů odmítla jejich případné kritiky. "Pozorovatelé chápou svou roli ne jako pomoc nám, ale jako prostředek k vytváření konfliktních situací v zemi, aby potom mohli odmítnout uznat volby jako legitimní," řekla šéfka komise na tiskové konferenci.

Prezident Lukašenko uznal, že připomínky západních pozorovatelů "jsou částečně reálné"; on sám je prý připraven "vzít je na vědomí a učinit patřičná opatření". "Jediné, co neakceptujeme, je zbytečný tlak Západu."

 

Právě se děje

Další zprávy