Rusko nabízí Izraeli plyn. A nezávislost

lem
19. 8. 2006 0:00
Moskva - Rusko se snaží vylepšit svoji pozici na Blízkém východě. Nabízí Izraeli vystavění podmořského plynovodu. Uvnitř: MAPA

Energetický koncern Gazprom představil nový plán na rozšíření vlastní energetické sítě. Další expanze směřuje do Svaté země, kam by plynovod společnosti s padesátiprocentním podílem ruského státu měl dopravovat dostatečné zásoby plynu. 

Izrael by se tak vyhnul potenciální závislosti na okolních arabských zemích a Rusko získalo silnější pozici na Blízkém východě.

Zahájení stavby nic nebrání

Plány Gazpromu potvrdil samotný šéf firmy a blízký spolupracovník prezidenta Putina Alexej Miller. Projekt počítá s prodloužením stávajícího plynovodu, který spojil jihoruské město Isobilnyj s Ankarou.

Foto: Aktuálně.cz

Jeho prodloužení by mělo směřovat dále na jih - z černomořského přístavu Samsun do Ceyhanu a odtud po mořském dně až k břehům Libanonu a Izraele. Turecká strana podle slov Millera s plány Gazpromu souhlasí a zahájení stavby je tak jen otázkou času.

Izrael momentálně pokrývá plynové zásoby z vlastních rezerv. Jejich kapacita je však omezená, a proto hledá Tel Aviv lepší řešení.

Ruský prezident Vladimir Putin se již během své loňské dubnové návštěvy Jeruzalému shodl s izraelským prezidentem Moše Kacavem na "dlouhých historických i kulturních vazbách" mezi oběma zeměmi.

Pravda je, že momentálně má každý šestý Izraelec své kořeny na území bývalého Sovětského svazu. Zdá se tak, že rusko-izraelské spolupráci nic nebrání.

Plynovod směrem na Západ? Proč ne

Šéf Gazpromu současně uvažuje o tom, že by se plynovod mohl rozšířit i západním směrem do Řecka a Itálie. "Kvůli tomuto projektu vznikne společný podnik," řekl turecký ministr energetiky Hilmi Güler.

Turecko, které je členem vojenského paktu NATO, se chce stát významnou trasou pro zásobování Evropy energií. "Turecko považujeme za spolehlivého partnera pro tranzit plynu do třetích zemí," řekl již po únorových jednáních s tureckou stranou Miller.

Na plynovodech z Východu je závislá celá EU.
Na plynovodech z Východu je závislá celá EU. | Foto: Aktuálně.cz

Ruský plynovod do Turecka nyní čerpá zhruba tři miliardy metrů krychlových ročně, jeho kapacity ale dovolují, aby se tento objem zvýšil čtyřikrát.

Ropovod nesoucí označení Blue Stream je v provozu přes dva roky. Oficiálně se však otevřel teprve loni v listopadu. Jde o nejhlubší podmořský plynovod na světě spojující pod Černým mořem Rusko a plynárenský terminál nedaleko Samsunu. Navazuje na něj potrubí vedoucí plyn dále do Ankary.

Turecko dostává ruský plyn také přes Bulharsko a Rusko je jeho největším dodavatelem. Turecko rovněž kupuje plyn od Íránu, odkud proudí dalším plynovodem.

 

Právě se děje

Další zprávy