Rusko má z KLDR strach, volí tichou diplomacii

ČTK ČTK
9. 4. 2013 19:09
Vyhrocená situace v Severní Koreji budí obavy u ruské vlády
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva/Brusel- Rusko preferuje ve vztahu k Severní Koreji spíš "tichou, neveřejnou diplomacii", která by vedla k obnově šestistranných rozhovorů o severokorejském jaderném programu.

V rozhovoru pro ruskou televizní stanici RTVi to prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle ruského ministra je Moskva za tímto účelem v kontaktu s KLDR, Japonskem, Jižní Koreou i Spojenými státy.

"Je nepřijatelné, aby kterýkoli stát včetně KLDR otevřeně a vyzývavě porušoval rezoluci Rady bezpečnosti OSN," komentoval Lavrov únorový jaderný test Pchjongjangu, který odstartoval nynější napětí na Korejském poloostrově.

"Situace je velmi vážná, protože jaderné testy a starty raket nejsou žádný žert," konstatoval. Dodal, že stejnou škodu může způsobit i válečnická rétorika, kdy "lidé sami sebe mohou zahnat do kouta".

Moskva pokládá Pchjongjang za agresivní a sdílí obavy západních států

Ještě kritičtější slovník ve vztahu k Pchjongjangu použil mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič, který chování severokorejského vedení označil za "provokativní a agresivní".

Řekl, že Moskva je solidární se západními státy a sdílí jejich obavy.

"Jsme s nimi solidární, pokud jde o odmítnutí nynějšího provokativního a agresivního chování Pchjongjangu," řekl Lukaševič.

"Zároveň nesmíme opominout politické a diplomatické úsilí, protože jakýkoli jiný postup by vyvolal hrozbu vážného konfliktu ve východní Asii," uvedl.

Lukaševič se k situaci na Korejském poloostrově vyslovil krátce před schůzkou ministrů zahraničí skupiny G8, která ve středu za účasti Ruska začíná v Londýně.

Přestože hlavním tématem má být syrská krize, ministři se budou nepochybně věnovat i severokorejským hrozbám.

V bruselském sídle NATO bylo oznámeno, že Jižní Koreu tento týden navštíví šéf aliance Anders Fogh Rasmussen. Třídenní návštěva začne ve čtvrtek a bude na ní navazovat Rasmussenova cesta do Japonska.

Podle zdrojů NATO jde o předem naplánovanou cestu, která s napjatou situací na Korejském poloostrově bezprostředně nesouvisí. Šéf NATO má jednat s prezidentkou Pak Kun-hje a s jihokorejskými ministry zahraničí a obrany.

 

Právě se děje

Další zprávy