reklama
 
 

"Je to pro ně snad národní zábava." Rusko kritizuje USA za nové sankce

21. 9. 2018 11:00
Také Rusko s novými sankcemi nesouhlasí. Podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova se vyhlašování sankcí stalo pro USA národní zábavou.

Peking/Moskva - Čína v pátek vyzvala Spojené státy, aby zrušily sankce uvalené ve čtvrtek na čínskou armádní agenturu a jejího ředitele kvůli nákupu výzbroje z Ruska.

Také Rusko s novými sankcemi nesouhlasí. Podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova nové sankce ohrožují "světovou stabilitu" a svědčí o tom, že vyvíjení tlaku na Moskvu dlouhodobě nenese žádné výsledky.

"Spojené státy nikdy nebudou moci diktovat Rusku podmínky prostřednictvím sankcí," zdůraznil Rjabkov. Varoval také Washington, aby si "nezahrával s ohněm, protože to může být nebezpečné".

"Sledujeme, jak Spojené státy pokračují ve vyhlašování sankcí vůči naší zemi. Zdá se, že se to stalo jakousi národní zábavou, protože čtvrteční sankce jsou už šedesátým protiruským opatřením od roku 2011," konstatoval Rjabkov. "Každé nové kolo sankcí přitom ukazuje, že předchozí snahy našich nepřátel vyvíjet na Rusko tlak nepřinesly žádné výsledky," dodal.

Čínská agentura nakoupila v Rusku deset stíhacích letounů Suchoj a moderní systémy protivzdušné obrany S-400. Podle amerického ministerstva zahraničí tím porušila sankční zákon USA z roku 2017. Sankce byly uvaleny jak na čínskou agenturu, která s ruskou státní firmou Rosoboronexport obchod uzavřela, tak na jejího ředitele Li Šang-fua.

Americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek rovněž oznámilo, že na svůj sankční seznam nově zařadilo 33 ruských představitelů a organizací z oblasti armády a zpravodajských služeb. Seznam nyní zahrnuje celkem 72 ruských občanů, organizací a firem.

Sankce byly uvaleny na základě sankčního zákona CAATSA, který trestá Rusko za anexi Krymu z roku 2014, za účast Moskvy v syrské válce a za vměšování do prezidentských voleb v USA.

Video: Protiruské sankce? Zeman si může říkat, co chce, pro mě to není téma, říká Babiš

Prezident Zeman se může k ruským sankcím vyjadřovat, kde chce, vysvětluje premiér Andrej Babiš na otázku DVTV. | Video: DVTV |  02:03

autor: ČTK | 21. 9. 2018 11:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama