Rusko je v šoku. Konec hokejistů je národní tragédií

Jiří Just Jiří Just
20. 2. 2014 18:35
Ruští sportovní komentátoři nazvali 13. den zimních olympijských her černou středou.
Foto: Reuters

Soči - Ruští sportovní komentátoři nazvali 13. den zimních olympijských her černou středou. Agónie ruských biatlonistů a pád v krátkém programu krasobruslařské hvězdičky Julie Lipnické pouze zdůraznily nefalšovanou tragédii národního rozsahu - prohru ruských hokejistů s Finskem 1:3.

Foto: Reuters

Zklamání z nečekaného probuzení z medailového snu nejlépe ilustrovaly tváře Vladimira Putina a Dmitrije Medveděva, kteří z VIP lóže sledovali celý zápas. Ruská mašina měla předvést to, co od olympiády čekal pán Kremlu - hrdost, sílu a dominanci nad každým soupeřem, který se jí postaví do cesty.

Místo toho ruský prezident a jeho věrný premiér podrážděně sledovali, jak ruská sborná místo zázraku na ledě předvádí hru vzdáleně připomínající hokej.

Po finální siréně ruské hokejisty do šatny vyprovodil upřímný pískot fanoušků. Tyčkařská šampionka  a toho času starostka olympijské vesnice Jelena Isinbajevová se opírala o zábradlí a jen stěží zadržovala slzy.

Emoce neskrýval ani legendární ruský biatlonista Alexandr Tichonov. "Taková velká země, ohromná, a prohrála s Finskem? Které je velké jako dvě Moskevské oblasti? Hrůza!"

Nejhorší statistika

Ruskému národnímu týmu, ačkoliv v něm na olympijských hrách hrály hvězdy jako Ovečkin, Malkin, Kovalčuk v čele s Dacjukem, se objektivně nedařilo.

Foto: Reuters

V pěti zápasech na sočské olympiádě Rusko dalo pouze dvanáct gólů. To je nejhorší výsledek za posledních šest olympiád. Alexandr Ovečkin, který září v zámořské NHL, si připsal pouze jednu branku. A to ještě se Slovinskem, jež podlehlo Rusům 5:2.

Ruští sportovní experti spílají především trenéru Zinetule Biljaletdinovovi, který nebyl schopen z papírového týmu snů postavit skutečnou hokejovou reprezentaci.

Zvykáme si na ponížení

"Chuť na hokej a upřímné fandění ruské reprezentaci se na velmi dlouho vytratila. Teď, když je pachuť porážky tak ostrá, se mi chce nepsat minimálně do příští olympiády," emotivně komentuje neúspěch sborné novinář Andrej Kuzněcov z listu Sport Express.

Ani jeho kolegové nenechávají na ruských hokejistech niť suchou. "Dostali jsme, co si zasloužíme," píše Slava Malamud z téhož deníku. "Začínáme si zvykat na ponížení. Čekali jsme zázrak, ale neukázali nám ho. Ukázalo se, že fakír je obyčejný podvodník," rezumuje hru sborné Dmitrij Ponimarenko ze Sovětského sportu.

"Dohnali zemi k slzám. Rusové utrpěli v olympijském hokeji zničující fiasko," dodává.

"Je překvapující, kolik lidí skutečně věřilo, že máme silný hokejový tým a že bude bojovat o vítězství," napsal na Facebooku sportovní komentátor deníku Vedomosti Jevgenij Sljusarenko.

Vzpomínky na minulost

Svou zlost si na ruské hokejisty vylili i fanoušci. Hlavní televizní kanály je bombardovaly reportážemi o neporazitelnosti sborné a nyní přišlo tvrdé vystřízlivění.

Foto: Reuters

"Nejspíš to byla trenérova chyba. Trenér vzpomíná na svou legendární minulost a přinutil tým hrát tak, jak hrála sovětská reprezentace v 70. a 80. letech. To bylo během hry vidět," kritizuje trenéra George Tolkachev.

"Sovětští hokejisté prohrávali. Ale to byly legendární prohry, s takovými lidmi jako Gretzky a Lemieux. Dnešní prohra Rusů není legendární, ale jen nepochopitelná. Nebylo na co se dívat, nebude na co vzpomínat," píše Alla Mickey.

"Nemůžu pochopit, proč září v NHL a tady vypadají tak bezmocně," píše uživatel Buchvel. "Promiňte, kluci, ale v jejich tvářích nebyla porážka, která byla v Naganu u Bureho po finále s Českem," dodává toporkov112.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy