Finále v Soči chceme hrát s Čechy, přejí si Rusové

Jiří Just Jiří Just
19. 2. 2014 14:20
Rusům pomohla Nory porazit pověrčivost. Teď bojují s Finy
Záběr ze zápasu Ruska s Norskem.
Záběr ze zápasu Ruska s Norskem. | Foto: Reuters

Soči - Ruská mašina si chce dojet pro zlatou medaili, a proto nenechá nic náhodě. Soupeře na domácím ledě zimních olympijských her v Soči je připravena porazit jakýmkoliv způsobem.

Ruští hokejisté se po nepřesvědčivé hře v úvodní části hokejového šampionátu na zimní olympiádě rehabilitovali a vyhráli nad Norskem 4:0. "Nálada graduje, hra o trochu méně," hodnotí zápas ruský deník Sport Express.

"Je načase, aby hvězdy sborné - páni her - vzaly osud olympiády do svých rukou. Bez této touhy žádná trenérská schémata a přestavování trojek nepomohou," varuje list.

K výhře nad norskými vikingy nepomohl pouze výborný výkon Alexandra Radulova, který se blýskl dvěma góly a pojistil Rusku účast ve čtvrtfinále. Před zápasem byl proveden obřad hodný altajských šamanů.

Foto: Reuters

Jak píše Sport Express, pověrčiví Rusové změnili vše, co změnit šlo: ruský tým si například vymínil, aby začínal na opačné straně hracího pole než v předchozích zápasech. Sám brankář Sergej Bobrovskij vyšel, pro štěstí, na led jako první.

Pořadatelé také vypnuli obří holografické tablo na střeše stadionu Bolšoj, na kterém se v průběhu zápasu znázorňovalo skóre a vlajky týmů. Pro jistotu. Štěstíčku se musí přeci jít naproti.

Bude to válka, tvrdí Ovečkin

Ve středečním čtvrtfinále hraje Rusko se snad nejhorším soupeřem, kterého si mohli hokejisté sborné přát - s Finskem. Rusové se na olympiádách a mistrovstvích světa utkali s Finy jednadvacetkrát. Více než polovinu zápasů prohráli, prohrávají i první třetinu toho dnešního.

"Finská reprezentace je náš věčný sok, nejnepříjemnější ze všech nositelů skandinávského kříže," spílají ruští novináři Finům.

Pro Rusko je zápas s Finy nejen možnost na domácím ledě se vypořádat s protivníkem, který ho brzdil na cestě za medailemi. Je to i otázka olympijské prestiže. Fanoušci by po překvapivém vyhoření ruských biatlonistů stěží přežili neúspěch favorizované sborné.

Foto: Reuters

"Nehrajeme na život, ale na smrt. Bude to válka, my jsme na ni připraveni," prohlásil před zápasem útočník Alexandr Ovečkin.

Ve finále s Čechy

Ruský tisk si ale všímá i včerejšího federálního derby mezi Českou republikou a Slovenskem.

"Nejdřív se zdálo, že Slováci jsou takovou hrůzou, jakou jsme je viděli po skupinové fázi. Debakl s Amerikou byl logický, potupa od Slovinska nebyla náhodná a zápas s Ruskem byl spíš vítězstvím sil zla a antihokeje než symbolem slovenské kvality. A potom se ukázalo, že hrůzu předvádí i Češi," komentuje výkon českých a slovenských hokejistů deník Sport Express.

Server Sportbox.ru se pozastavuje nad tím, jak slabé jsou obě někdejší hokejové mocnosti. "Zdálo se, že se do dalšího kola musí dostat obě reprezentace zastupující bývalé Československo: tam i tam zůstaly velmi silné hokejové školy. Avšak tyto týmy přijely na olympiádu tak slabě připraveny, že ve skupinové části se jim podařilo získat pouze 4 body."

Jak dodává list Sport Express, je otázkou, jestli budou českému týmu ve středečním zápase s Američany stačit síly, když si v poslední třetině nechal nasázet hned dva góly a málem přišel o účast ve čtvrtfinále.

"Děkuji Slovákům za třetí třetinu. Pokud by nebylo vyloučení, asi by vyrovnali. Češi už totiž začali před zítřejším zápasem odpočívat," napsal své dojmy ze zápasu v diskusi uživatel fergumans.

Ruští fanoušci mají ale jasno, s kým by se jejich reprezentace měla ve finále utkat o zlatou medaili. "Chci finále naši proti Čechům. Jako ve starých dobrých časech," napsal ruský fanoušek hned po výhře českého týmu nad Slovenskem.

"S USA to bude velmi těžké, budeme ale doufat ve vítězství Česka. Chtěl bych finále Rusko-Česko,"  dodává uživatel pod přezdívkou Czechplayer.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy