Rusko falšovalo satelitní snímky místa sestřelení letu MH17

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 1. 6. 2015 9:43
Fotky prezentované ruským ministerstvem obrany byly podle expertů z investigativní platformy Bellingcat upraveny v programu Photoshop.
mh17
mh17 | Foto: DVTV

Kyjev/Moskva - Rusko zřejmě zfalšovalo snímky, které mají dokazovat, že za sestřelení letu MH17 loni v červenci nad Donbasem mohli Ukrajinci.

V troskách Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines zemřelo nedaleko Doněcka 298 lidí, hlavně Nizozemců.

Podle expertů z investigativní platformy Bellingcat.com, která s použitím Google Earth analyzovala archivní satelitní snímky, materiál někdo upravil v programu Photoshop.

Celou expertní zprávu čtěte ZDE.

Ruské ministerstvo obrany satelitní snímky ukázalo 21. července 2014 v Moskvě. Měly dokazovat, že 17. července 2014 v místě tragédie operovaly jednotky ukrajinské protivzdušné obrany.

K dispozici měly podle Rusů tři až čtyři systémy Buk-M1.

"Ruské ministerstvo obrany světové veřejnosti 21. července 2014 prezentovalo digitálně upravené a chybně datované satelitní snímky, aby doložilo přítomnost ukrajinských systémů Buk v odpalovací pozici k MH17," stojí v nové zprávě doslova.

Digitálně upraveno

"Forenzní analýza vyšetřovacího týmu Bellingcat jednoznačně a nezpochybnitelně dokázala, že tyto satelitní fotky jsou chybně datovány a že byly digitálně upraveny softwarem Adobe Photoshop CS5," oznámil Bellingcat.

Dokládá to právě srovnáním snímku prezentovaného Moskvou s těmi, jež má v archivu software Google Earth.

Jsou z května 2014, respektive z 2. a 21. července téhož roku (viz snímek níže).

"Na tomto příkladu můžeme v Google Earth vidět řádky v poli, které na snímku z ruského ministerstva obrany chybí, a další cesta - slabě viditelná na květnovém snímku Google Earth - je přítomna na obrazu ruského ministerstva obrany," uvádí server ve své zprávě.

Srovnání satelitních snímků serveru Bellingcat. Lze na nich vidět, jak vypadalo místo, kde se podle Ruska pohybovaly jednotky ukrajinské protivzdušné obrany.
Srovnání satelitních snímků serveru Bellingcat. Lze na nich vidět, jak vypadalo místo, kde se podle Ruska pohybovaly jednotky ukrajinské protivzdušné obrany. | Foto: Repro Bellingcat.com

Buk z ukrajinské základny?

Podle ukrajinského ministerstva obrany byl boeing zřejmě zasažen raketou z mobilního systému protivzdušné obrany Buk-M2, který je schopen sestřelit letadlo ve výšce kolem dvaceti kilometrů. Malajsijský stroj letěl ve výšce deseti kilometrů.

"Je známo, že milice (separatisté - pozn. red.) žádná letadla nemají. V diagramu je vidět, že ... předpokládané místo zřícení spadá do oblasti SAM Buk-M1 armády Ukrajiny. Máme satelitní snímky konkrétních míst protivzdušné obrany ukrajinské armády na jihovýchodě země," zaznělo loni v červenci na tiskové konferenci ruského ministerstva obrany.

"Tyto satelitní snímky prokazatelně nebyly pořízeny 17. července 2014," oponuje teď Rusům server Bellingcat.

"Satelitní foto 'Obraz 4' nezpochybnitelně vzniklo v období mezi 1. červnem 2014 a 18. červnem 2014. Satelitní foto 'Obraz 5' stejně jako modifikovaná verze 'Obraz 5-analýza' ministerstva obrany bez jakékoliv pochybnosti vznikly před 15. červencem 2014," píše ve své nové expertní zprávě.

Verzi Ruska ostře popřel i Kyjev - vinu dává separatistům podporovaným Kremlem.

Představitelé separatistické Doněcké lidové republiky po pádu letounu tvrdili, že nedisponují technikou, která by v takové výšce sestřelila cíl. Několik dní před tragédií ale zveřejnili zprávu, že se zmocnili systémů Buk-M2 z ukrajinských základen.

Jeden z těchto mobilních odpalovačů byl vyfotografován v centru města Snižne, nedaleko místa, kde byl MH17 sestřelen.

 

Právě se děje

Další zprávy