Příznivci ruských nevládních organizací tam přišli protestovat proti nedávnému tvrzení tajné služby, že některá z občanských hnutí byla placena britskou rozvědkou.
Mezi prvními zatčenými byl i šéf hnutí Za lidská práva Lev Ponomarjov. Přestože úřady mítink nepovolily, Ponomarjov již ráno oznámil, že se uskuteční. Zákaz akce označil za nezákonný. Radnice ho totiž zdůvodnila tím, že by se účastníci demonstrace nevešli na chodník před budovou FSB. "To je nesmysl," reagoval Ponomarjov.
Protestního shromáždění se nakonec zúčastnilo okolo 40 osob s transparenty jako "Hanba FSB" či "FSB, přestaň lhát".
Braňte se žalobami, radí právníci
Zatýkání je vyvrcholením prozatím slovních potyček mezi tajnou službou a zástupci nevládních organizací. Představitelé některých z nich jsou přesvědčeni, že současná státní moc zesiluje tlak na občanskou společnost a přeměňuje Rusko v policejní stát.
Tajná služba FSB nedávno obvinila některá občanská hnutí, že jsou placena z peněz britské rozvědky. Případ vyvolal vlnu nesouhlasu. Ljudmila Alexejevová z ruského Helsinského výboru a zástupci některých dalších nevládních organizací dnes znovu obvinění odmítli.
"Poslední špionský skandál není prvním ani posledním útokem na nevládní organizace. Už dříve jsme byli stíháni a někteří aktivisté platili nemalé pokuty. Co se děje teď, je ale nehorázné," uvedla Alexejevová. Právníci Helsinského výboru a odborníci z Nezávislé expertně-právní rady doporučují podat žalobu na ruské státní televize, které ve svém vysílání obvinily nevládní organizace ze spolupráce se špiony.
"Když ruský soudní systém nezasáhne, odvoláme se do Štrasburku," řekla ČTK právnička nezávislé rady Marija Poljakovová. Žalobu na FSB ale Helsinský výbor nepodá. "Nelze soudit vlka za to, že je vlk. Problém je v tom, že tajné službě pomáhají novináři," dodala Alexejevová.
Kovaljov: Z Ruska se stává policejní stát
Reportáž, která před týdnem spojila britskou zpravodajskou službu s několika ruskými nevládními organizacemi, je jen součástí diskreditační kampaně, která touto akcí zdaleka nekončí, míní dnes zatčený Lev Ponomarjov.
Mnozí představitelé nevládních organizací jdou ještě dál. Podle Sergeje Kovaljova, šéfa Fondu Andreje Sacharova, už není současné Rusko ústavním státem. "V zemi už dávno neplatí ústava. Všechny ústavní principy se porušují, deklarované rozdělení moci v praxi neexistuje. To, co tady je, je policejní stát a chybějí jen dva kroky k totalitarismu," řekl ČTK.
Prezident Putin to popírá. Na úterní výroční tiskové konferenci prohlásil, že nevládní organizace jsou důležitou součástí ruského veřejného života. Dodal, že tyto organizace musí kontrolovat státní moc, nesmějí však být ovládány ze zahraničí.