Moldavsko a Podněstří:Příliš mnoho zájmů

David Koubek
26. 1. 2006 8:00
Kišiněv – Do patnáct let trvajícího sporu o Podněstří je zapojeno Rusko, Ukrajina, OBSE, EU i USA. Teď se do něj chce vložit Rumunsko.

"Rumunsko pracuje na plánu řešení podněsterského konfliktu, které chceme navrhnout západním partnerům i zemím na břehu Černého moře," oznámil podle moldavského deníku Flux rumunský prezident Traian Basescu.

Právě dnes začíná v Kišiněvě další kolo rozhovorů o budoucnosti čtyřmilionové Moldávie a sedmisettisícového Podněstří. Rumunsko do nich zatím zapojeno není. S oběma znesvářenými stranami jedná Rusko, Ukrajina, mezinárodní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a od minulého roku i Evropská unie a USA.

Dohoda o budoucnosti obou "zemí" je nezbytná pro to, aby se Moldavsko mohlo začít ucházet o členství v Evropské unii.

Patnáct let na břehu Dněstru

Svár západního a východního břehu Dněstru už se táhne patnáct let, prožil krátkou občanskou válku, a dodnes ho nikdo nevyřešil. Strany zapojené do jednání zatím každý návrh smetly ze stolu.

Jednání ale pokročila poté, co se vloni změnila vláda na Ukrajině a do rozhovorů se vložila Evropská unie a Spojené státy. Vyjednavači se dohodli, že v Podněstří by se měly konat demokratické volby, které měly pomoci říci, co vlastně sedm se tisíc Dněstřanů chce.

Foto: Tomáš Daněk

Na východním břehu Dněstru totiž už od občanské války v roce 1992 vládne jediný člověk, a také díky němu je jeho země popisována jako hnízdo zločinu, překupnictví a praní špinavých peněz.

Prezidenta Igora Smirnova vystihl Jan Havránek v Respektu takto: "Byznysmen, který profituje z izolovanosti své enklávy, ilegálního obchodu a napojení této činnosti na politické kruhy na Ukrajině i v Rusku. Neplatí pro něj žádné mezinárodní standardy, nepodléhá žádné kontrole. Demokratizace je pro něho synonymem ztráty zisku a moci."

Volby se konají, ale nikdo je neuznává

V Podněstří se volby konají, ale podobně jako samotnou republiku je nikdo neuznává. Naposledy se volil parlament - nejvyšší sovět loni 11. prosince. Výsledky neuznala ani Moldávie, ani mise OBSE, která dříve dohlížela na další evropské "problémové" oblasti. "Máme rozhodně jiný pohled na to, co jsou demokratické volby," řekl vyjednavač OBSE v Moldavsku William Hill.

Pořádek a klid v oblasti nutně potřebuje i Evropská unie. Moldávie a Podněstří společně se svými problémy bude totiž po rozšíření unie o Rumunsko "hned za dveřmi". Bruselu se nelíbí především to, že přes samozvanou republiku se pašuje vše od zbraní po lidi. Evropská unie loni dokonce vyslala své policejní jednotky, aby posílila dohled na hranici Podněstří a Ukrajiny.

Ani v případě odtržení Podněstří však nebude klid, protože území zůstane stejně blízko, jako je dnes. O vstup do Evropské unie totiž usiluje i Moldavsko.

Klíčový rok

#reklama

"Rok 2006 rozhodne o šancích Moldavska na získání statutu přidružené země a poté i kandidátské země na členství v EU," řekl moldavský ministr zahraničí Andrei Stratan minulý týden v Bruselu. Jednání v letošním roce tak budou pro celý region klíčová.

Rumunsko v úterý oznámilo, že chce od začátku příštího roku zvolnit vízový režim s Moldavskem a rumunský prezident Basescu už vidí své bývalé krajany Moldavany stejně jako svou zemi v EU. "Rumunský národ se v Evropské unii znovu sjednotí," prohlásil Basescu.

Rumunský prezident však považuje za součást Moldavska i Podněstří. "Rumunské stanovisko se nemění. Území na východ od Dněstru od země nelze oddělit," řekl o víkendu v rumunské televizi.

Nemění se ale ani stanovisko podněsterského "bosse" Smirnova. "Dněstr je nezávislý stát. Nikdy jsme se nepletli do domácích záležitostí Moldavska a žádáme, aby i ostatní státy se chovaly stejně," řekl po prosincových volbách.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy