Moldavsko a Podněstří:Příliš mnoho zájmů

David Koubek
26. 1. 2006 8:00
Kišiněv – Do patnáct let trvajícího sporu o Podněstří je zapojeno Rusko, Ukrajina, OBSE, EU i USA. Teď se do něj chce vložit Rumunsko.

"Rumunsko pracuje na plánu řešení podněsterského konfliktu, které chceme navrhnout západním partnerům i zemím na břehu Černého moře," oznámil podle moldavského deníku Flux rumunský prezident Traian Basescu.

Právě dnes začíná v Kišiněvě další kolo rozhovorů o budoucnosti čtyřmilionové Moldávie a sedmisettisícového Podněstří. Rumunsko do nich zatím zapojeno není. S oběma znesvářenými stranami jedná Rusko, Ukrajina, mezinárodní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a od minulého roku i Evropská unie a USA.

Dohoda o budoucnosti obou "zemí" je nezbytná pro to, aby se Moldavsko mohlo začít ucházet o členství v Evropské unii.

Patnáct let na břehu Dněstru

Svár západního a východního břehu Dněstru už se táhne patnáct let, prožil krátkou občanskou válku, a dodnes ho nikdo nevyřešil. Strany zapojené do jednání zatím každý návrh smetly ze stolu.

Jednání ale pokročila poté, co se vloni změnila vláda na Ukrajině a do rozhovorů se vložila Evropská unie a Spojené státy. Vyjednavači se dohodli, že v Podněstří by se měly konat demokratické volby, které měly pomoci říci, co vlastně sedm se tisíc Dněstřanů chce.

Foto: Tomáš Daněk

Na východním břehu Dněstru totiž už od občanské války v roce 1992 vládne jediný člověk, a také díky němu je jeho země popisována jako hnízdo zločinu, překupnictví a praní špinavých peněz.

Prezidenta Igora Smirnova vystihl Jan Havránek v Respektu takto: "Byznysmen, který profituje z izolovanosti své enklávy, ilegálního obchodu a napojení této činnosti na politické kruhy na Ukrajině i v Rusku. Neplatí pro něj žádné mezinárodní standardy, nepodléhá žádné kontrole. Demokratizace je pro něho synonymem ztráty zisku a moci."

Volby se konají, ale nikdo je neuznává

V Podněstří se volby konají, ale podobně jako samotnou republiku je nikdo neuznává. Naposledy se volil parlament - nejvyšší sovět loni 11. prosince. Výsledky neuznala ani Moldávie, ani mise OBSE, která dříve dohlížela na další evropské "problémové" oblasti. "Máme rozhodně jiný pohled na to, co jsou demokratické volby," řekl vyjednavač OBSE v Moldavsku William Hill.

Pořádek a klid v oblasti nutně potřebuje i Evropská unie. Moldávie a Podněstří společně se svými problémy bude totiž po rozšíření unie o Rumunsko "hned za dveřmi". Bruselu se nelíbí především to, že přes samozvanou republiku se pašuje vše od zbraní po lidi. Evropská unie loni dokonce vyslala své policejní jednotky, aby posílila dohled na hranici Podněstří a Ukrajiny.

Ani v případě odtržení Podněstří však nebude klid, protože území zůstane stejně blízko, jako je dnes. O vstup do Evropské unie totiž usiluje i Moldavsko.

Klíčový rok

#reklama

"Rok 2006 rozhodne o šancích Moldavska na získání statutu přidružené země a poté i kandidátské země na členství v EU," řekl moldavský ministr zahraničí Andrei Stratan minulý týden v Bruselu. Jednání v letošním roce tak budou pro celý region klíčová.

Rumunsko v úterý oznámilo, že chce od začátku příštího roku zvolnit vízový režim s Moldavskem a rumunský prezident Basescu už vidí své bývalé krajany Moldavany stejně jako svou zemi v EU. "Rumunský národ se v Evropské unii znovu sjednotí," prohlásil Basescu.

Rumunský prezident však považuje za součást Moldavska i Podněstří. "Rumunské stanovisko se nemění. Území na východ od Dněstru od země nelze oddělit," řekl o víkendu v rumunské televizi.

Nemění se ale ani stanovisko podněsterského "bosse" Smirnova. "Dněstr je nezávislý stát. Nikdy jsme se nepletli do domácích záležitostí Moldavska a žádáme, aby i ostatní státy se chovaly stejně," řekl po prosincových volbách.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Slavia si předčasně stáhla útočníka Musu z hostování v Liberci

Fotbalová Slavia Praha si předčasně stáhla útočníka Petaru Musu z hostování v Liberci, kde měl chorvatský talent působit do konce sezony. Jednadvacetiletý hráč se k lídrovi české ligy připojí dnes a odletí s ním na herní soustředění do portugalského Algarve. Červenobílí o tom informovali na svém webu.

Slavia si Musu stáhla zpět poté, co tým v zimní pauze opustil kapitán Milan Škoda a další útočník Mick van Buren odešel na hostování. Chorvatský mladík doplní v Edenu dvojici zbylých hrotových hráčů Stanislava Tecla a Júsufa Hilála.

Musa přišel do Slavie v létě 2017, ale dosud za Pražany neodehrál ani jeden soutěžní zápas. Nejprve hostoval v druholigovém Žižkově a před rokem zamířil do Liberce. Zatímco vloni na jaře se při deseti ligových startech gólově neprosadil, za uplynulý podzim skóroval v nejvyšší soutěži sedmkrát a byl druhým nejlepším střelcem Severočechů.

před 59 minutami

Milwaukee i bez zraněného Adetokunba přehrálo v NBA Washington

 Basketbalisté Milwaukee se v NBA dokázali vyrovnat s absencí řecké hvězdy Janise Adetokunba, kterého trápí bolavé rameno, a porazili Washington 151:131. Hvězdou zápasu se stal Khris Middleton, který zaznamenal 51 bodů a 10 doskoků. Na druhé straně nasbíral jen o čtyři body méně Bradley Beal.

Nejlepší tým NBA Milwaukee už o přestávce vedlo o 25 bodů a celkem se jeho náskok v utkání vyšplhal až na 32 bodů. Poločasových 88 bodů je novým klubovým maximem. Životní zápas má za sebou i Middleton, jenž svůj dosavadní rekord z listopadu 2017 překonal o osm bodů.

"Jeho výkon byl ohromující. Vypadalo to, že promění každou střelu," řekl trenér Bucks Mike Budenholzer. Middleton trefil 16 z 26 střel včetně sedmi trojek z 10 pokusů a proměnil všech 12 trestných hodů.

"Rád bych svůj výkon věnoval památce Kobeho Bryanta. Jako díky za to, co pro naši hru udělal. Vzal jsem si od něj hodně," vzpomněl osmadvacetiletý střelec na tragicky zesnulou legendu Los Angeles Lakers. Padesátibodový výkon viděla NBA už třetí den v řadě, což se stalo poprvé od roku 1962. V neděli nastřílel 50 bodů Damian Lillard z Portlandu a v pondělí se 50 body blýskl Eric Gordon z Houstonu.

Middletonovi sekundoval rozehrávač Eric Bledsoe, jenž nasbíral 34 bodů a deset přihrávek.

Výsledky NBA:

Charlotte - New York 97:92, Cleveland - New Orleans 111:125, Dallas - Phoenix 104:133, Memphis - Denver 104:96, Miami - Boston 101:109, Milwaukee - Washington 151:131, Philadelphia - Golden State 115:104, Toronto - Atlanta 130:114. Utkání LA Lakers - LA Clippers bylo odloženo.

Další zprávy