Rusové řeší "špionážní skandál Britů"

Roman Staněk, BBC, ČTK
23. 1. 2006 19:43
Moskva - Aféra, která se rozhořela mezi Ruskem a Británií, připomíná konflikty z dob studené války. Uvnitř: HISTORIE britsko-ruské špionáže
Jako z Jamese Bonda. Speciální umělý kámen se zabudovaným elektronickým zařízením.
Jako z Jamese Bonda. Speciální umělý kámen se zabudovaným elektronickým zařízením. | Foto: Reuters

Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) oznámila, že odhalila skupinu britských špionů, kteří pracovali pod ochranou britského velvyslanectví.

Informaci zveřejnila ruská státní televize Rossija ve svém investigativním pořadu. Špioni údajně poskytovali velké peníze ruským nevládním organizacím.

Britské ministerstvo zahraničí i ruští ochránci práv odmítají jakoukoliv spojitost se špionáží - podle nich jsou nevládní organizace v Rusku financovány zcela otevřeně pomocí grantů. Britské velvyslanectví v Moskvě zatím nechává celý konflikt bez komentáře.

Záběr z televizního vysílání ukazuje údajného zaměstnance britského velvyslanectví v Moskvě v jednom parku na okraji města u speciálního umělého kamene se zabudovaným elektronickým zařízením, jež údajně používali špioni, kteří podle ruské Federální bezpeč
Záběr z televizního vysílání ukazuje údajného zaměstnance britského velvyslanectví v Moskvě v jednom parku na okraji města u speciálního umělého kamene se zabudovaným elektronickým zařízením, jež údajně používali špioni, kteří podle ruské Federální bezpeč | Foto: ČTK / AP

Jako z Jamese Bonda

Mezi čtyřmi britskými diplomaty "obviněnými ze špionáže" se podle ruské televize ocitl i druhý tajemník ambasády.

Televize uvedla, že FSB prý v souvislosti s případem odhalila "unikátní technické prostředky", používané vůbec poprvé.

Reportáž připomínala špionážní filmy - Britové podle ní například používali speciální umělý kámen se zabudovaným elektronickým zařízením.

Agent pak údajně pouze prošel se svým přenosným počítačem okolo kamene a data se nahrála automaticky.

FSB tvrdí, že zatkla ruského občana, který se takto pokoušel s britskou rozvědkou komunikovat.

BBC v této souvislosti oslovila Michaela Evanse, bezpečnostního specialistu listu Times, podle kterého je Rusko nadále jedním ze špionážních "center": "Bizarní podoba tohoto příběhu lidi nejspíše překvapí. Nemám ponětí, jestli je pravdivý. Avšak faktem je, že tajné služby výrazně ožily."

Neziskové organizace: Je to špína

Hlavním prohřeškem údajných britských špionů má zřejmě být podpora ruských nevládních organizací, například moskevské Helsinské skupiny. Ta už nejnovější špionážní odhalení označila za očerňovací taktiku, která jí má ztížit její působení v Rusku.

Podle Ljudimily Alexejevové z Helsinské skupiny se vláda snaží poštvat veřejné mínění proti nevládním organizacím, které by chtěla zakázat.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal počátkem ledna zákon, který zpřísňuje kontrolu nad nevládními organizacemi v Rusku. Ruské úřady už nejméně od "oranžové revoluce" v zimě 2004 na Ukrajině prohlašují, že západní rozvědky se snaží ovlivňovat ruský politický život právě přes tyto organizace.#reklama

Například americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová zákon kritizovala stejně jako další západní politici.

 

Právě se děje

Další zprávy