Rusko a Čína vetovaly sankce vůči Sýrii kvůli použití chemických zbraní

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 2. 2017 19:35
V úterý neprošla Radou bezpečnosti OSN rezoluce, která zaváděla sankce vůči syrskému režimu za údajné použití chemický zbraní. Proti bylo Rusko, Čína i Bolívie. Podle Ruska by přijetí takové rezoluce poškodilo mírové rozhovory, které se vedou v Ženevě. Sankce se měly týkat 11 syrských představitelů a deseti organizací. Zakazovala by rovněž dodávání vrtulníků syrské vládě.
Aleppo, ilustrační foto.
Aleppo, ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Rusko a Čína v úterý vetovaly v Radě bezpečnosti OSN sankce vůči syrskému režimu kvůli údajnému použití chemických zbraní v bojích v Sýrii. Podle Ruska by taková rezoluce poškodila mírové rozhovory, které se za zprostředkování OSN vedou v Ženevě, informovala agentura Reuters.

Z patnácti členů Rady bezpečnosti OSN pro rezoluci hlasovalo devět států, proti byla kromě Ruska a Číny také Bolívie. Etiopie, Egypt a Kazachstán se hlasování zdržely. Aby rezoluce prošla, nesměl by ji vetovat žádný z pěti stálých členů Rady bezpečnosti, mezi které patří Velká Británie, Čína, Francie, Rusko a USA. Ostatní tři stálí členové rezoluci jako její předkladatelé podpořili.

Rezoluce navrhovala sankce vůči 11 syrským představitelům, zejména armádním, a proti deseti organizacím. Zakázat měla také dodávky vrtulníků syrské vládě.

Poslední obvinění syrského režimu kvůli použití chemických zbraní vznesla tento měsíc organizace Human Rights Watch (HRW). Podle ní syrská armáda podnikla od loňského 17. listopadu do 13. prosince nejméně osm chemických útoků v bojích o severosyrské město Aleppo. Syrská vláda obvinění odmítla.

Podle HRW při chemických útocích v Aleppu zahynulo devět lidí, včetně čtyř dětí, a na 200 osob utrpělo vážné zdravotní komplikace. Podle HRW vládní vrtulníky shazovaly na čtvrti v Aleppu barely s chlórem.

Mezinárodní úmluva o chemických zbraních zakazuje používání látek jako je chlor pro vojenské účely. Sýrie podepsala úmluvu v roce 2013.

Rusko, které je ve válce v Sýrii hlavním spojencem syrského prezidenta Bašára Asada, vetovalo sankce vůči režimu během šestileté války už posedmé. Čína se k Moskvě připojila v šesti případech.

 

Právě se děje

Další zprávy