Syrská vláda odmítla zprávu Human Rights Watch, podle níž v Aleppu použila chemické zbraně

ČTK ČTK
15. 2. 2017 18:50
Syrská vláda odmítla obvinění ze zprávy organizace Human Rights Watch, podle níž loni v boji o Aleppo použila chemické zbraně. Režim Bašára Asada i jeho spojenec Rusko podobné informace popřela už v minulosti. Human Rights Watch v pondělní zprávě konstatuje, že od loňského 17. listopadu do 13. prosince došlo k nejméně osmi chemickým útokům, při nichž mělo zemřít devět lidí včetně čtyř dětí a dvě stovky obyvatel údajně utrpěly zdravotní komplikace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - Syrská vláda odmítla obvinění organizace pro lidská práva, že loni v bojích o Aleppo na severu Sýrie použila chemické zbraně. Informovala o tom ve středu syrská státní agentura SANA. Syrská vláda reagovala na zprávu organizace Human Rights Watch (HRW) zveřejněnou v pondělí.

"Oficiální zdroj z ministerstva zahraničí potvrdil, že vláda ..naprosto odmítá tato obvinění, která jsou podle ní nepravdivá," uvedla agentura SANA.

Syrská vláda, stejně jako její spojenec Rusko, používání chemických zbraní ve válce v Sýrii opakovaně popřela už v minulosti. Naopak z jejich použití obvinila povstalce.

Organizace HRW v pondělí zveřejnila zprávu, v níž obvinila syrské vládní síly z nejméně osmi chemických útoků od loňského 17. listopadu do 13. prosince. Mělo při nich zemřít devět lidí, včetně čtyř dětí, a na 200 osob mělo utrpět vážné zdravotní komplikace.

HRW dospěla k tomuto závěru na základě rozhovorů se svědky a z analýzy videoklipů a fotografií, na nichž podle ní vládní vrtulníky shazují barely s chlórem na čtvrti v Halabu.

Mezinárodní úmluva o chemických zbraních zakazuje používání látek jako je chlór pro vojenské účely. Sýrie podepsala úmluvu v roce 2013 pod tlakem Ruska.

Syrské vládní jednotky s pomocí Ruska dobyly Halab loni před Vánoci a dosáhly tak největšího vítězství v téměř šestileté občanské válce. Východní část tohoto druhého největšího města Sýrie ovládali povstalci od roku 2012.

Válka v Sýrii začala v březnu 2011 demonstracemi proti vládě prezidenta Bašára Asada, které režim násilně potlačil. Posléze vypuklo ozbrojené povstání, v němž bojuje více opozičních skupin. Chaosu využili radikální islamisté z organizace Islámský stát (IS), aby ovládli část Sýrie i sousedního Iráku. Některá území se snaží ovládnout také skupiny spřízněné s teroristickou sítí Al-Káida. Boje v Sýrii si vyžádaly přes 300 000 obětí.

Na straně syrské vlády bojuje Rusko, Írán a libanonské hnutí Hizballáh. Některé povstalce podporují Spojené státy, na jejichž straně bojují i syrské kurdské milice. Ty ale neuznává Turecko, které se na severu Sýrie snaží jejich vliv omezit.

Stovky tisíc lidí žijí ve špatných podmínkách mimo své domovy, na mnoha místech dochází k porušování klidu zbraní, říká Carlos Francisco. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy