Ruské špičky se hádají kvůli Libyi. Nebo je to jen hra?

Martin Novák Martin Novák
23. 3. 2011 18:35
Medveděv veřejně odporoval Putinovi a střetl se i s ministrem zahraničí
Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin.
Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko svým postojem k Libyi Evropu překvapuje.

Zpočátku jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov tvrdil, že Moskva v žádném případě nepodpoří zahraniční zásah v severoafrické zemi. Nakonec ale Rusové útok v Radě bezpečnosti OSN nezablokovali.

Pak se premiér Vladimir Putin pustil do západních spojenců, které kvůli bombardování Libye přirovnal ke křižákům a tvrdě zkritizoval rezoluci Rady bezpečnosti.

V zápětí označil prezident Dmitrij Medveděv "křižáckou rétorikou" za nepřijatelnou a prohlásil, že Rusko mělo své důvody, aby nehlasovalo proti rezoluci.

Duma: Zprostředkujme mír

Rozdělená jsou i ruská média. Některá kritizují Kaddáfího, jiná přílišnou ruskou povolnost vůči Západu.

Ruská duma ve středu drtivou většinou přijala rezoluci, která oba proudy slila dohromady. Zkritizovala jak zahraniční intervenci, tak i způsob, jakým Kaddáfí potlačuje domácí revoltu.

Vyzvala k příměří a vybídla ruskou diplomacii, aby se pokusila mír zprostředkovat.

Putin s Kaddáfím.
Putin s Kaddáfím. | Foto: ČTK

Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy rozpory mezi premiérem a prezidentem zkomplikovaly vypracování stanoviska Dumy. Putinova slova totiž nejprve zákonodárce inspirovala k návrhům na drtivou kritiku Západu.

Ale po okřiknutí z Kremlu pojednou nebylo jasné, co vlastně mají poslanci prohlásit "a něco prohlásit se muselo". A tak vyzvali ruské vedení, aby se snažilo o zprostředkování při urovnání konfliktu.

Do ruských médií také prosákla informace, že před zasedáním Rady bezpečnosti OSN o Libyi to jiskřilo mezi Kremlem a ministerstvem zahraničí.

Diplomaté chtěli rezoluci zablokovat, ale od Medveděva přišel příkaz ji podpořit. Výsledkem bylo nakonec nevetování francouzsko-britského návrhu, což ale v praxi bylo rozhodně bližší názoru prezidenta.

Prezident navíc odvolal ruského velvyslance v Tripolisu Vladimira Čanova, který údajně až fanaticky hájil Kaddáfího a prosazoval, aby Moskva přijala jeho nabídku investovat do libyjského ropného průmyslu, napsal deník Kommersant.

V názorech na význam dvou zásadně odlišných stanovisek premiéra a prezidenta se ruští analytici a komentátoři rozcházejí.

Může to být jen hra, která má suplovat nedostatek skutečné diskuse o zásadních politických krocích v Rusku, anebo skutečný náznak rozkolu před prezidentskými volbami příští rok.

Kaddáfí do Ruska nesmí

Deník Vedomosti se zase domnívá, že si Putin a Medveděv rozdělili role podle publika. Putin hovoří k domácímu obecenstvu, Medveděv k divákům a posluchačům na Západě.

Každopádně ztráty, vzniklé případným zrušením zbrojních kontaktů s Kaddáfím, Rusko vyčíslilo na čtyři miliardy dolarů. Medveděv ovšem vůči libyjskému vůdci přesto nezaujal moc přátelský postoj a podepsal výnos, který diktátorovi a celé jeho rodině zakazuje vstup na území Ruska.

 

 

Právě se děje

Další zprávy