Fond boje s korupcí (FBK), který Navalnyj založil v roce 2011, vyvolal v Rusku už několikrát rozruch skandálními informacemi o údajně nelegálně nabytém majetku ruských politických špiček, včetně premiéra Dmitrije Medveděva, generálního prokurátora Jurije Čajky nebo ministra obrany Sergeje Šojgua. Jeho aktivisté opakovaně čelí obviněním z trestných deliktů, která označují za politicky motivovaná.
Mluvčí FBK Kira Jarmušová oznámila, že na účtech nadace, jejíž provoz financují dobrovolné příspěvky ruských soukromých dárců, bylo zablokováno 75 milionů rublů (zhruba 26 milionů korun). Vyšetřovací výbor oznámil, že obviňuje FBK z nezákonné legalizace jedné miliardy rublů, které blíže neurčené třetí osoby získaly trestnou činností.
Trestní sazba pro praní špinavých peněz je v Rusku až sedm let.
Podle informací ruského tisku ve středu a ve čtvrtek maskovaní policisté provedli razie v kancelářích FBK a v bytech několika jeho aktivistů. Zabavili přitom listiny a datové nosiče. Několik osob bylo předvoláno k výslechu. Sám Navalnyj je ve vězení, kde si od konce července odpykává měsíční trest za výzvy k nepovoleným demonstracím.
Zásah proti Navalného fondu provedla ruská policie v době zesíleného napětí v Moskvě, které vyvolaly dvě demonstrace proti údajné diskriminaci opozičních kandidátů ve volbách do městského zastupitelstva. Při protestech bylo zatčeno přes 2000 lidí, organizátorům hrozí vysoké tresty vězení. Mezi kandidáty nepřipuštěnými k volbám je několik pracovníků a spolupracovníků FBK.