Ruské helikoptéry pomáhají Asadovi zabíjet civilisty

Reuters Radim Klekner Reuters, Radim Klekner
13. 6. 2012 14:44
V Sýrii propukla regulérní občanská válka, tvrdí zpráva OSN
Sýrie a její občanská válka.
Sýrie a její občanská válka. | Foto: Reuters

Damašek, Washington - Rusko dodává syrskému prezidentu Bašáru Asadovi i nadále bojové helikoptéry, tvrdí však, že nejsou nasazovány do bojů s rebely.

Tomu však odporují informace, které mají k dispozici Spojené státy, podle nichž syrská armáda útočí na města, jež nemá pod kontrolou, nejenom pomocí tanků a dělostřelectva, nýbrž právě také s použitím vrtulníků.

"Oslovili jsme Rusy s tím, že mají zastavit dodávky helikoptér do Sýrie," citovala agentura Reuters americkou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou. "Bylo nám řečeno, že si nemáme dělat starosti, protože nijak nesouvisí s právě probíhajícími boji. To ale zjevně není pravda."

Nic neporušujeme, zní z Kremlu

Mluvčí ministerstva zahraničí Victoria Nulandová potvrdila, že Clintonová nehovoří o vrtulnících, které Rusko Sýrii dodalo v minulosti, ale o těch, které do země míří teď.

"Víme, že Asadův režim používá bojových helikoptér proti vlastnímu lidu," prohlásil mluvčí Pentagonu kapitán John Kirby.

Na zbrojní dodávky, které do Sýrie posílá ruská firma Rosoboronexport, upozornil tento týden i člen senátního výboru pro armádu John Cornyn v dopise ministru obrany USA Leonu Panettovi.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ovšem prodej zbraní Sýrii brání. Během návštěvy Teheránu prohlásil, že obchod nijak neporušuje mezinárodní právo.

Každý den v Sýrii zahyne téměř stovka lidí.
Každý den v Sýrii zahyne téměř stovka lidí. | Foto: Reuters

Spojené státy naopak před časem samy naznačily, že začnou vyzbrojovat rebely. Vedl je k tomu i fakt, že se Washingtonu v Radě bezpečnosti OSN zjevně nepodaří přesvědčit Rusko a Čínu, aby přestaly vetovat rezoluce požadující tvrdší postup proti Asadově režimu.

Lavrov Pentagon ve středu nařkl z toho, že opozici už nějaký čas vyzbrojuje.

Stovka mrtvých denně

USA odmítají přímou vojenskou intervenci v Sýrii, ačkoliv ji nevyloučil nový francouzský prezident Francois Hollande a nově ani britský ministr zahraničí William Hague.

Svobodná syrská armáda, jejíž velení řídí operace proti vládním jednotkám z Turecka, již dostává zbraně od některých arabských zemí. Jedná se zřejmě o Katar a Saúdskou Arábii, které podporují syrské sunnity proti alávitům, šíitské sektě, k níž patří i Asadův klan.

V Sýrii umírá každý den téměř stovka osob - civilistů, rebelů i vládních vojáků či příslušníků provládních milic. Podle nejnovější zprávy OSN navíc konflikt přerostl v regulérní občanskou válku.

"Je zřejmé, že syrská vláda ztratila kontrolu nad rozsáhlými částmi území a že se je nyní snaží dobýt zpět," řekl agentuře Reuters náměstek generálního tajemníka OSN pro mírové operace Hervé Ladsous.

Provládní milice mají na svědomí několik masakrů na civilistech.
Provládní milice mají na svědomí několik masakrů na civilistech. | Foto: Reuters

Na to, že situace se na řadě míst zhoršuje, upozornil také Mezinárodní výbor Červeného kříže.

"Máme (od pozorovatelů OSN) potvrzeny zprávy, že vládní jednotky používají nejenom tanky a děla, ale také bojové helikoptéry," potvrdil Ladsous předchozí informace Pentagonu.

V uplynulých třech týdnech provedly milice věrné Asadovi nejméně dva hromadné masakry, jeden v obci Hulá, kde byly vyvražděny celé rodiny včetně dětí, druhý v Mazrát Kubíru.

Nejméně jedenapadesát civilistů bylo v zemi zabito v úterý. Vládní jednotky teď útočí na město Haffa nedaleko přístavu Lakatía poblíž hranic s Tureckem. Svobodná syrská armáda ve středu oznámila, že se z Haffy stáhla.

 

Právě se děje

Další zprávy