V Sýrii se schyluje k dalšímu masakru, obává se OSN

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 6. 2012 22:30
Po odchodu opozičních bojovníků zůstaly ve městě Haffa bez ochrany tisíce obyvatel
Syrské děti.
Syrské děti. | Foto: Reuters

Damašek - Syrské vládní jednotky unášejí děti, mučí je a používají jako lidské štíty. Nezletilé ale vysílají do první linie i bojovníci opozice.

S touto zprávou se vrátila z inspekční cesty po Sýrii zmocněnkyně OSN pro děti v ozbrojených konfliktech Radhika Coomaraswamyová.

"Vracíme se ze Sýrie s hrůznými zprávami. Mnoho bývalých vojáků nám popisovalo, že byli svědky střelby do rezidenčních oblastí, při níž umíraly a byly mrzačeny děti," popsala Coomaraswamyová v rozhovoru pro stanici BBC.

Dodala, že nikdy nezažila, aby děti nejenže nebyly ušetřeny násilí, ale dokonce do něj byly záměrně zatahovány.

"Viděli jsme děti zmrzačené mučením a máme svědectví o tom, i od nich samotných, že je syrská armáda vozí na tancích, aby se vyhnula útokům opozičníků."

Nezletilé ale podle zmocněnkyně Spojených národů zneužívá i Svobodná syrská armáda.

"Poprvé jsme se doslechli o tom, že Svobodná syrská armáda verbuje děti. Sice jako zdravotníky a na pomocné práce, ale do první linie," dodává Radhika Coomaraswamyová, která neskrývá zděšení.

Samy děti pozorovatelům OSN popisovaly, jak byly během výslechů muži Bašára Asada mláceny, svazovány, páleny cigaretou nebo vystavovány elektrickému proudu.

"Jsme opravdu v šoku. Toho, že v přestřelkách umírají děti, jsme svědky poměrně často, ale zajímání a mučení dokonce desetiletých dětí je něco naprosto výjimečného. S tím jsme se dosud nikde nesetkali."

Schyluje se k dalšímu masakru

Nezávisle na zprávě své zmocněnkyně OSN informovala, že se v Sýrii přes veškeré diplomatické úsilí mezinárodního společenství schyluje k dalšímu masakru, a to ve městě Haffa v provincii Latákíja.

Síly opoziční Syrské svobodné armády se z města, obklíčeného prorežimními milicemi, v úterý stáhly, když se ocitly pod těžkou palbou vládních jednotek.

Po odchodu posledních 200 opozičních bojovníků tam zůstalo bez ochrany několik tisíc obyvatel, oznámila agentura Reuters. Do Haffy se předtím pokusil dostat tým pozorovatelů OSN, zabránil mu v tom ale rozzuřený dav házením kamení, na auta pozorovatelů se také střílelo.

Syrská vláda obvinila USA z podněcování masakrů a terorismu v Sýrii nepravdivým prezentováním událostí. USA přišly s tvrzením, že Rusko posílá syrskému prezidentu Bašáru Asadovi bojové vrtulníky, a varovaly před dramatickou eskalací syrského konfliktu.

Podle dopisovatele BBC je situace kritická také ve městě Homs, kde je kvůli ostřelování odříznuto mnoho civilistů. OSN usiluje o jejich evakuaci, zatím to ale není možné.

Jen za pondělek zemřelo při střetech vládních a opozičních sil nejméně sto lidí. Nejtužší boje jsou hlášeny z provincie Idlíb.

Celkem už si boje v Sýrii od loňského března vyžádaly na 14 tisíc obětí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy