Ruska varovala Ukrajinu, Moskva ji obvinila z vlastizrady

ČTK ČTK
29. 1. 2015 14:50
Svetlana Davydovová si loni v dubnu všimla, že sousedící vojenská kasárna jsou prázdná. Také vyslechla hovor jednoho z vojáků v MHD. Rozhodla se proto zavolat na ukrajinské velvyslanectví.
Ruští vojáci na Krymu jsou, na Ukrajině oficiálně nikoliv. Ilustračí foto.
Ruští vojáci na Krymu jsou, na Ukrajině oficiálně nikoliv. Ilustračí foto. | Foto: Reuters

Moskva - Jsou ruští vojáci na Ukrajině, nebo nejsou? Moskva nařčení Západu už dlouhé měsíce popírá, úřady ovšem nyní uvěznily a obvinily Svetlanu Davydovovou. Za vlastizradu.

Ruská občanka se jí měla dopustit tím, že loni v dubnu - jako odpůrkyně války - informovala ukrajinské velvyslanectví o možném přesunu ruských vojáků do Doněcku na východě Ukrajiny, napsal ve čtvrtek na svém webu list Kommersant.

Advokátka Anna Stavická považuje obvinění za nepřípustné. Příslušný paragraf totiž vlastizradu charakterizuje jako "prozrazení státního tajemství či poskytnutí cizímu státu konzultace, které by poškozovaly bezpečnost Ruska".

Oficiálně ovšem žádní vojáci Ruské federace na Ukrajině nejsou. A pokud by tajná služba FSB chtěla Davydovovou odsoudit za vlastizradu, musela by přiznat opak.

Matce sedmi dětí přitom hrozí až 20 let vězení.

Do bytu vpadlo komando

"Na dveře bytu Anatolije Gorlova a Svetlany Davydovové ve městě Vjazma ve Smolenské oblasti zazvonili 21. ledna v 8:30," líčí události z minulého týdne Kommersant.

Gorlov v kukátku uviděl místního policistu, který tvrdil, že si na jejich děti stěžovali sousedé. Když ale otevřel, do bytu vpadlo přepadové komando FSB, nástupkyně sovětské tajné policie KGB.

Vyšetřovatel pro zvláště závažné případy Davydovové oznámil, že je zatčena za vlastizradu. Následovala několikahodinová domovní prohlídka, která skončila zabavením všech zápisníků, počítače a laptopu.

O den později - a celodenním pátrání - se Gorlov dozvěděl, že Davydovovou odvezli do Moskvy, kde na ni soud uvalil vazbu, aniž přihlédl k tomu, že se stará o sedm nezletilých dětí. Davydovová skončila ve vazební věznici Lefortovo.

Sousedící kasárna byla prázdná

Davydovová si loni v dubnu všimla, že vojenská kasárna v sousedství s jejím bydlištěm - kde sídlí brigáda speciálních sil vojenské rozvědky GRU - jsou prázdná.

V městské dopravě také vyslechla hovor jednoho z vojáků, který do mobilu mluvil o "služební cestě" po malých skupinách a civilu. Domyslela se, že jednotka byla nejspíše odeslána do Doněcka, a rozhodla se zatelefonovat na ukrajinské velvyslanectví v Moskvě.

"Dokonce si udělala poznámky a ty teď připojili k případu," připustil Gorlov. "Sveta zavolala Ukrajincům a řekla, že disponuje těmito údaji a že chce odvrátit případné oběti," řekl s tím, že nechápe, jak se FSB mohla o telefonátu dozvědět.

Demonstrací se neúčastnila

Vysvětlil, že žena byla proti válce na Ukrajině, pár se ale neúčastnil ani protiválečných demonstrací, ani jiných opozičních akcí. Žena bývala komunistkou, ale pak už se starala jen o děti.

FSB sdělila, že na dotazy k případu Davydovové odpoví během měsíce. Listu Kommersant se nepodařilo získat ani vyjádření ukrajinského velvyslanectví.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy