Rusové založili Antimajdan. Má zabránit státnímu převratu

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
28. 1. 2015 12:16
Bývalé vojáky, politiky, ale také sportovce či motorkáře spojuje obava o osud Ruska. Budou hlídkovat na opozičních demonstracích.
Rusko má nové hnutí: Antimajdan.
Rusko má nové hnutí: Antimajdan. | Foto: Reuters

MoskvaRusko má nové hnutí. Říká si Antimajdan, chce bojovat proti "barevným revolucím" a vzniklo z iniciativy ruských provládních organizací.

Bývalé vojáky, politiky, ale také kozáky, sportovce či motorkáře spojuje - jak říkají - "starost o osud Ruska". Hodlají se postavit proti protestům, které by mohly vyvolat státní převrat.

"Sdružili jsme se v hnutí Antimajdan, protože milujeme Rusko a chceme ho zachránit," řekl na tiskové konferenci v Moskvě jeden z iniciátorů hnutí Nikolaj Starikov. "Nechceme velké otřesy. Chceme velké Rusko," vysvětlil publicista, který proslul projevy na podporu Kremlu.

Hnutí podle něj nechce vyvolávat konfrontaci. Zároveň se ale jeho členové netají tím, že budou tvrdě oponovat opozici, která se pokusí "rozhoupat situaci". Chtějí tak odvrátit tragické ukrajinské události, v Rusku označované jako "oranžové".

"Nedopustit Majdan v Rusku"

Dmitrij Sablin, bývalý plukovník vojenské rozvědky a současný senátor, tvrdí, že hlavním cílem organizace je "nedopustit Majdan v Rusku". "Členové Antimajdanu se budou objevovat všude, kde se schází opozice," varoval.

Sablin pochází z Ukrajiny a stojí v čele paramilitantní organizace Bojové bratrství. Ta sdružuje bývalé účastníky lokálních válek.

"Praxe ukázala, že veškeré barevné revoluce vedou ke krveprolití. Nesmíme připustit, aby menšina vnucovala svou vůli většině," řekl při představení Antimajdanu, uspořádaném ve státní tiskové agentuře RIA.

Tvrdí, že má podporu více než 100 000 ruských důstojníků, kteří prošli ohnisky napětí a teď jsou odhodláni bránit vlast.

Deset tisíc obránců Ruska

V rozhovoru pro agenturu RBK Dmitrij Sablin řekl, že by nová struktura měla mít asi 10 000 členů.

Zároveň potvrdil, že aktivisté projdou výcvikem ve zvláštních táborech, kde se budou učit "vzdorovat oranžovým technologiím". Nevyloučil ani použití síly.

"Když uvidíme, že někdo bude podpalovat pneumatiky nebo zapalovat pochodně, vytrhneme ho z davu a předáme policii," uvedl. Podle něj se zapojí zkušení sportovci a bojovníci. "Budeme postupovat bok po boku. V naší organizaci jsou důstojníci. Umíme to. Neutečeme a neustoupíme," řekl. Vyhýbat se prý aktivisté nebudou ani rvačkám.

Přitáhnout pozornost širší veřejnosti k iniciativě, kterou podpořilo několik desítek organizací, které samy sebe označují za vlastenecké, má také účast ruských celebrit.

"Když to bude nezbytné, vstoupím klidně do boje," tvrdí jedna z tváří Antimajdanu, šampionka v kickboxu Julija Berezkovová. Další známou osobností, která se hlásí k ruským antimajdanovcům, je populární herec Michail Porečenkov.

Hrdinu akčních seriálů Ukrajina nedávno označila za nežádoucí osobu. Poté, co se objevil na Donbasu, podpořil tamní separatisty a zastřílel si před kamerou ze samopalu.

Zámořské pirožky

Jedním z hlavních tahounů vlasteneckých sil ovšem má být předák motorkářského klubu Noční vlci Alexandr Zaldostanov, známý pod přezdívkou "Chirurg". Bývalý lékař, který žil několik let v Německu, proslul v Rusku nejen svou zálibou v motorkách Harley-Davidson, ale především jako neformální přítel prezidenta Vladimira Putina.

Pochází ze Sevastopolu a je stoupencem ruského obsazení Krymu. Tvrdě přitom kritizuje vývoj na Ukrajině.

"Pozorujeme, že 'oranžový hlodavec' si už brousí zuby na naši zemi. Zámořské stařeny už pečou pirožky, které chtějí rozdávat na našich náměstích, a chtějí vyvolávat střety mezi lidmi. My si ale své přesvědčení a hodnoty vzít nenecháme," prohlásil biker na prezentaci Antimajdanu.

Narážel na loňskou ukrajinskou návštěvu náměstkyně amerického ministra zahraničí Victorie Nulandové, která v době povstání na Majdanu rozdávala demonstrantům i policistům preclíky a koláče. Ruští politici tento projev podpory dodnes připomínají jako symbolickou ukázku americké účasti na státním převratu na Ukrajině.

Titušky po rusku

Ruské opoziční organizace mají za to, že Antimajdan bude plnit podobnou úlohu jako tituškové na Ukrajině. Tedy roli vycvičených civilistů, kteří byli nasazováni k rozhánění protistátních demonstrací v Kyjevě.

Na rozdíl od Kyjeva ovšem nebudou působit tajně, ale zcela veřejně.

"Vzniká struktura, která absorbuje lidi ochotné bojovat na náměstích. Není důležité, kdo je financuje. Všichni zakladatelé jsou movití lidé," říká Sergej Markov z Ústavu politických studií.

Podle Asociace právníků za lidská práva má nový spolek za cíl boj s veškerými opozičními projevy.

Sergej Davidis z hnutí Memorial si myslí, že činnost antimajdanovců opozici od protestních aktivit neodradí. "Může se však stát příčinou eskalace násilí, a vyvolá tak větší konfrontaci," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy